Nastawianie dziecka przeciwko ojcu. Jak reagować?

Nastawianie dziecka przeciwko ojcu. Jak reagować?

Witam, czy to możliwe, aby czterolatek świadomie powiedział, że mama mu powiedziała, żeby nie kochał taty? Było to w trakcie zabawy z babcią rozmawiając o miłości w rodzinie (było to pytanie, jak mocno kocha tatę).

Dzień dobry,

bardzo trudno udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie, ponieważ jest ono wyjęte z szerszego kontekstu rodzinnego. Od razu pojawiają się we mnie pytania o relacje rodziców. Czy jest tam jakiś kryzys, czy są obecnie w konflikcie? Jakie są Pani relacje z synową?

Mówienie o emocjach i uczuciach jest dla czterolatka nową umiejętnością związaną z rozwojem myślenia abstrakcyjnego – kocham babcię, jestem smutny, tęsknie za mamą – to są zdania, które dziecko jest w stanie samo z siebie wypowiedzieć. Jeżeli czterolatek dosłownie powiedział: mama powiedziała, żebym nie kochał taty – szanse na to, że sam to wymyślił są niewielkie, ale, że coś przekręcił czy źle zrozumiał słowa mamy – całkiem spore. Warto więc byłoby dopytać dziecko, co dokładnie powiedziała mama, albo w jakiej to było sytuacji. Jednak najlepiej byłoby taką sytuację na spokojnie omówić z rodzicami.

Skutecznie pomagamy rozwiązać problemy rodzinne. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *