Moje dzieci kłócą się. Jak z nimi postępować?

Moje dzieci kłócą się. Jak z nimi postępować?

Witam, mam pytanie odnośnie zachowania swoich dzieci. Mam 2 chłopców, różnica wieku między nimi to 2 lata. Problem polega na tym, że strasznie się ze sobą kłócą, wręcz traktują się jakby byli największymi wrogami. Już brak mi sił. Jak z nimi postępować? Dziękuję za odpowiedź.

Pani Aldono,

Najczęstszą przyczyną kłótni u chłopców jest po prostu rywalizacja – kto ma lepszą zabawkę, kto lepiej coś potrafi, kto jest ulubionym dzieckiem mamy lub taty. Z wiekiem zmienia się jedynie jej temat. To co może Pani zrobić w sytuacji konfliktu synów, to spojrzeć z dystansem na to, co się dzieje i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy trzeba interweniować.

Dzieci od najmłodszych lat uczą się walczyć o swoje prawa oraz potrzeby i tylko mając szansę rozwiązać konflikt samodzielnie, będą w dorosłym życiu kompetentni w tej dziedzinie. Jeżeli są w wieku przedszkolnym i nie wiedzą, jak rozwiązać konflikt, warto pokazać im jakąś drogę. Nauczyć dostrzegania perspektywy i racji drugiej strony. Zdarza się też, że dzieci walczą o uwagę rodzica/rodziców. Jeżeli tak jest, zachęcam do refleksji, czy np. w kryzysowych sytuacjach nie broni Pani częściej jednego z synów lub też, czy np. nie trzyma Pani strony osoby, która płacze (co niekoniecznie musi oznaczać, że bardziej cierpi). Dopóki będą widzieli korzyść z zaistniałego konfliktu w postaci Pani uwagi, troski, zainteresowania „ofiarą”, tym częściej mogą chcieć z tego korzystać.

Prowadzimy poradnictwo wychowawcze dla rodziców doświadczających trudności z dzieckiem. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *