Mój partner jest nieszczęśliwy, ciągle się stresuje. Jak mogę mu pomóc?

Mój partner jest nieszczęśliwy, ciągle się stresuje. Jak mogę mu pomóc?

Dzień dobry, nie wiem jak zachować się w sytuacji, kiedy partner sam się wyniszcza i jest przez to bardzo smutny i nieszczęśliwy. Mój partner przykłada do zwyczajnych sytuacji życiowych dużo większą wagę niż trzeba. Poczuwa się do wszystkiego odpowiedzialny, nie dzieląc się tym. Za każde niepowodzenie, obwinia się i stresuje. Przez większość tygodnia jest nieszczęśliwy i zestresowany. Zadowolony jest tylko, jeśli uda mu się coś zrobić lepiej albo dokładnie tak jak zaplanował, wszystko wcześniej jest porażką.

Widzę, że jest nieszczęśliwy i czuję, że powinnam go wspierać i być dla niego ciepła i dobra. Ale widzę też, że większość tych rzeczy, które się dzieją, obciąża się sam, mimo pozytywnego feedbacku od szefów i ludzi dookoła. Mam wrażenie, że moje pozytywne wsparcie będzie go utwierdzało, że jego reakcje są właściwe. Mimo że, to jego własne myśli i zdanie sprowadza na niego stres, a nie czynniki z zewnątrz. Nie wiem jak reagować, żeby mu się poprawiło, albo chociaż żeby nie pogarszać sytuacji.

Myślę, że wsparcie, którego udziela Pani partnerowi jest dla niego znaczące i przynosi mu zapewne ulgę. Słusznie jednak zauważa Pani, że ciągłe napięcie i nieustanny stres powodują zbyt dużo cierpienia. Trzeba tu zauważyć, że Pani wpływ na tę sytuację wydaje się być mocno ograniczony – to nie z Pani strony płyną do partnera sygnały krytyki i presji. Można podejrzewać, że za jego stan odpowiada pewien zestaw doświadczeń życiowych, mechanizmów obronnych i przekonań, osadzonych w emocjonalności. Trwała zmiana może się dokonać jedynie poprzez pracę i zmianę w Pani partnerze – okoliczności zewnętrzne grają tu chyba mniejszą rolę.

W takim wypadku może Pani zachęcić partnera do skorzystania z pomocy i wsparcia np. terapeuty. Bazując na wspólnym zaufaniu może Pani w bezpieczny sposób wyrazić, dlaczego obecna sytuacja jest dla Pani trudna i co budzi Pani obawy w postępowaniu partnera. Jeśli uda się przekazać, że Pani chęć zmiany sytuacji wynika z uczucia i troski, może to być kluczowe dla mobilizacji do pracy nad sobą.

Skutecznie pomagamy przezwyciężyć trudności życiowe! Skontaktuj się z Nami.

Mój partner jest nieszczęśliwy, ciągle się stresuje. Jak mogę mu pomóc?
Oceń ten artykuł

Wojciech Gorczyca

Wojciech Gorczyca Prowadzi terapię indywidualną metodą Gestalt, koncentrując się na wyjątkowości każdego klienta. Za kluczowe uważa zbudowanie i utrzymanie relacji opartej na zaufaniu, pozwalającej zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i obawami. Podczas terapii par i małżeństw pracuje w interesie związku, dążąc do wypracowania naturalnej bliskości pomiędzy partnerami.Czytaj więcej...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *