Mam problem z okazywaniem emocji. Jak sobie z tym poradzić?

Mam problem z okazywaniem emocji. Jak sobie z tym poradzić?

Podobne pytanie zadała nam p. Iwona, sprawdź tutaj.

Brak emocji i problem z ich okazywaniem

Jak radzić sobie z brakiem emocji? Od pewnego czasu nie jestem w stanie odczuwać emocji. W towarzystwie jestem sztywny, a to stwarza wiele kłopotów, m.in. wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że wywyższam się ponad innych.

Natomiast w rzeczywistości nie jestem w stanie pokazać jakichkolwiek pozytywnych emocji. Trwa to od około roku. Przed tym okresem nie miałem żadnych kłopotów na polu psychicznym. Z każdym dniem czuję się gorszą wersją siebie. Nie chce stać się osobą, której wszystko jest obojętne.

Odpowiedź psychologa

Panie Jakubie,

warto wspomnieć, że poza bardzo szczególnymi przypadkami nie ma czegoś takiego jak „brak emocji”. Opisywane przez Pana zjawisko jest najprawdopodobniej oznaką słabszego kontaktu z emocjami. Nie można tego bagatelizować. Takie objawy mogą być zapowiedzią pogorszenia nastroju a nawet stanów depresyjnych. Możliwe, że coś blokuje Pana emocje, być może wykształciła się jakaś reakcja obronna.

Napisał Pan, że problem z okazywaniem emocji zaczął się około roku temu. Czy coś wtedy się wydarzyło, zmieniło w Pana życiu? Niezależnie od przyczyn zachęcam do konsultacji psychiatrycznej, jak również do skorzystania z psychoterapii.

Bardzo ważne jest to, że obecny stan jest dla Pana dokuczliwy. Z jednej strony to oznaka tego, że cały czas nie doszło do zobojętnienia. Zaś z drugiej strony, utrzymująca się frustracja będzie odbierać coraz więcej energii.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *