Kompetencje społeczne dziecka – dlaczego rodzice powinni je wspierać?
Często w wychowaniu dziecka koncentrujemy się na ważnych aspektach, takich jak: kształtowanie rozmaitych zdolności, wspieranie w osiąganiu jak najlepszych wyników w nauce, dbanie o rozwój fizyczny. Jednak coraz częściej słyszymy, że ważne jest także kształcenie dziecka w taki sposób, aby poradziło sobie w życiu. Tu pojawia się pytanie – co to właściwie znaczy?
Odpowiedzi na to pytanie często pojawiają się w trakcie piaskownicowych dyskusji – najczęściej chodzi o przebojowość, otwartość, zaradność, umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Trudno polemizować z tym, że te cechy obecnie są niezmiernie pożądane w celu osiągnięcia życiowego sukcesu, niemniej czy są wystarczające?
Jakie znaczenie mają kompetencje społeczne dziecka?
Parę lat temu na półkach z bestsellerami gościł tytuł autorstwa Daniela Golemana „Inteligencja Emocjonalna”. Autor napisał o inteligencji pojętej jako rozumienie siebie oraz własnych emocji, umiejętności kierowania nimi, kompetencjach społecznych oraz zdolności do empatii. Pamiętajmy o tym, że dokonywanie trafnych wyborów zarówno partnera życiowego, znajomych, ale także ścieżki kariery powinno się odbywać dopiero w wyniku właściwego rozpoznania własnych potrzeb.
Często sukces w życiu osobistym, jak również zawodowym, wynika ze zdolności do budowania pozytywnych relacji w swoim otoczeniu – relacji opartych na współpracy i takich, w których potrafimy być empatyczni oraz pomocni dla innych, jednocześnie umiejętnie broniąc własnych granic.
Dlaczego zaangażowanie rodziców jest ważne?
Pamiętajmy, że są to zdolności, które co prawda nasze dzieci sukcesywnie nabywają w ramach doświadczeń z rówieśnikami, niemniej nieocenioną rolą rodzica jest bardzo aktywne wspieranie dziecka, służąc mu swoją wiedzą i doświadczeniami. Szczególnie dlatego, że ta wiedza nawet mimo zaangażowania nauczycieli pracujących z dzieckiem, często wykracza poza rozmaite programy szkolne, przybiera na zajęciach jedynie teoretyczny wymiar, bądź w pogoni za innymi osiągnięciami zwyczajnie brakuje na nią czasu…
Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecamy uwadze także inne artykuły dotyczące wychowania dziecka.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!