Kompetencje społeczne dziecka Sensity.pl

Kompetencje społeczne dziecka – dlaczego rodzice powinni je wspierać?

Często w wychowaniu dziecka koncentrujemy się na ważnych aspektach, takich jak: kształtowanie rozmaitych zdolności, wspieranie w osiąganiu jak najlepszych wyników w nauce, dbanie o rozwój fizyczny. Jednak coraz częściej słyszymy, że ważne jest także kształcenie dziecka w taki sposób, aby poradziło sobie w życiu. Tu pojawia się pytanie – co to właściwie znaczy?

Odpowiedzi na to pytanie często pojawiają się w trakcie piaskownicowych dyskusji – najczęściej chodzi o przebojowość, otwartość, zaradność, umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Trudno polemizować z tym, że te cechy obecnie są niezmiernie pożądane w celu osiągnięcia życiowego sukcesu, niemniej czy są wystarczające?

Jakie znaczenie mają kompetencje społeczne dziecka?

Parę lat temu na półkach z bestsellerami gościł tytuł autorstwa Daniela Golemana „Inteligencja Emocjonalna”. Autor napisał o inteligencji pojętej jako rozumienie siebie oraz własnych emocji, umiejętności kierowania nimi, kompetencjach społecznych oraz zdolności do empatii. Pamiętajmy o tym, że dokonywanie trafnych wyborów zarówno partnera życiowego, znajomych, ale także ścieżki kariery powinno się odbywać dopiero w wyniku właściwego rozpoznania własnych potrzeb.

Często sukces w życiu osobistym, jak również zawodowym, wynika ze zdolności do budowania pozytywnych relacji w swoim otoczeniu – relacji opartych na współpracy i takich, w których potrafimy być empatyczni oraz pomocni dla innych, jednocześnie umiejętnie broniąc własnych granic.

Dlaczego zaangażowanie rodziców jest ważne?

Pamiętajmy, że są to zdolności, które co prawda nasze dzieci sukcesywnie nabywają w ramach doświadczeń z rówieśnikami, niemniej nieocenioną rolą rodzica jest bardzo aktywne wspieranie dziecka, służąc mu swoją wiedzą i doświadczeniami. Szczególnie dlatego, że ta wiedza nawet mimo zaangażowania nauczycieli pracujących z dzieckiem, często wykracza poza rozmaite programy szkolne, przybiera na zajęciach jedynie teoretyczny wymiar, bądź w pogoni za innymi osiągnięciami zwyczajnie brakuje na nią czasu…

Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecamy uwadze także inne artykuły dotyczące wychowania dziecka.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *