Kłótnie w związku Sensity.pl

8 sposobów jak ograniczyć kłótnie w związku.

Sytuacje konfliktowe są normalną częścią każdego związku. Nie da się ich uniknąć, natomiast możemy nauczyć się “kłócić lepiej” i zminimalizować negatywny wpływ konfliktów na nasz związek.

1. Omawiajmy problemy w chwili ich wystąpienia

Kiedy pojawiają się sytuacje problemowe, które wzbudzają w nas niezadowolenie, irytują, drażnią nas, to starajmy się rozwiązać je od razu. Nie oznacza to, aby wzajemnie się krytykować, lecz aby zająć się problemami w chwili ich wystąpienia, zanim zaczną narastać i sprawią, że wybuchniemy.

2. Idźmy na kompromis

To ważne, aby rozwiązywać konflikty idąc na kompromis. Partner, który zobaczy, że jesteśmy gotowi na kompromis dla dobra naszej relacji, będzie bardziej skłonny do naśladowania naszego zachowania. Żadna ze stron nie powinna czuć, że “przegrała konflikt”, że jej problemy zostały umniejszone.

3. Mówmy w pierwszej osobie

Używajmy słowa “ja”. Bądźmy asertywni, wyjaśniajmy jak na nas wpływają działania partnera oraz jak się wtedy czujemy. Unikajmy mówienia partnerowi co powinien, a czego nie powinien robić. Na przykład: “Czuję się bardzo zawiedziona, że kładę sama dzieci do łóżka”. Zamiast: “Nigdy Cię nie ma, kiedy dzieci zasypiają, zawsze pracujesz do późna”.

4. Nie dokonujmy nadmiernej analizy

Nie doszukujmy się ukrytych motywów, innych znaczeń. Odbierajmy słowa partnera wprost, takimi jakimi są. Inaczej rzeczowa dyskusja w ogóle nie będzie możliwa.

5. Sprawdźmy, czy dobrze zrozumieliśmy

Jeśli mamy poczucie, że nie rozumiemy o co chodzi partnerowi, lub czujemy się bardzo zranieni jego słowami, dopytajmy, czy na pewno dobrze odczytaliśmy komunikat. Przykład: “Jeśli dobrze Ciebie zrozumiałam/em , masz na myśli to, że….. “

6. Zróbmy przerwę w rozmowie

Jeśli konflikt jest trudny i wzbudza w nas dużo emocji, to warto zrobić przerwę. Zamiast kłótni bez wytchnienia, warto wziąć głęboki oddech, odpocząć oraz przemyśleć sporne kwestie. Zdaniem badaczy potrzebujemy nawet pół godziny w czasie kłótni, aby się uspokoić.

7. Zapiszmy nasze argumenty

Dobrym sposobem może okazać się wynotowanie naszych argumentów na kartce. Przelanie myśli na papier uchroni nas przed falą nadmiernych emocji, pomoże w kontrolowaniu przebiegu rozmowy, aby emocje nie wzięły góry nad racjonalnymi argumentami.

8. Zwróćmy uwagę na język ciała

Pamiętajmy, aby aktywnie słuchać partnera. Starajmy się zachować otwartą postawę, utrzymywać kontakt wzrokowy. Unikajmy m.in.: krzyżowania rąk, odwracania wzroku od drugiej osoby. Często coś tak prostego jak porozumiewawczy uśmiech lub delikatne dotknięcie wystarczy, aby przypomnieć parze dlaczego się kocha.

9. Poszukajmy wsparcia

Jeśli potrzebujemy pomocy, bo nie radzimy sobie z konfliktami w związku, wówczas warto umówić się na spotkanie z terapeutą Sensity. Większość małżeństw trafia do terapeuty w momencie, kiedy nie są w stanie już ze sobą rozmawiać lub kiedy w ogóle ze sobą nie rozmawiają, gdyż zaczęli żyć osobno. Zdecydowanie lepiej zgłosić się wcześniej. Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi terapii małżeńskiej.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: Tips: Arguing better, The CoupleConnection, Karen Kleinschmidt, How to Improve Relationships & Stop Arguing, globalpost.com

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *