Kiedy mamy do czynienia z narzekaniem Sensity.pl

Kiedy mamy do czynienia z narzekaniem?

Kłaniam się! Postanowiłem przestać narzekać. Idea szczytna, niemniej mam problem z rozróżnieniem, kiedy faktycznie mamy do czynienia z narzekaniem, a kiedy nie. A warto je znać, aby się nie biczować, że nie stosuję się do swojego zamysłu. Mianowicie: jeśli rozmawiam z drugą osobą i opowiadam np. o praktykach, które odbyłem – to kiedy mówienie o ich złych stronach, czy też o tym, co mi się nie podobało, irytowało mnie, będzie narzekaniem, a kiedy nie? Wiem, że mogę te kwestie przemilczeć, ale przecież trzeba w życiu mówić o blaskach i niekiedy o cieniach. Tak samo z mówieniem o innych ludziach, zajęciach, różnych sprawach. Wiem, że narzekające osoby robią to systematycznie i zależy im na wyładowaniu emocji, a nie na wprowadzeniu zmian w życiu – to rodzaj wskazówki, ale w moim odczuciu mówi mi za mało. To jak to jest? Jak sobie ułatwić rozróżnienie?

Bartek

Panie Bartku,

Wspomniana przez Pana systematyczność, a raczej nieuchronność‎ negatywnego poglądu na otoczenie oraz wydarzenia, jest rzeczywiście wśkaźnikiem emocjonalnego problemu, a nie na przykład zdrowego krytycyzmu. Jeśli zła ocena rzeczywistości zaczyna dominować w naszym postrzeganiu świata, wskazane jest, aby zastanowić się czy w ten sposób nie przerzucamy odpowiedzialności za naszą frustrację na otoczenie.

Silną sugestią, że mamy do czynienia z narzekaniem, będzie też uparta wiara, że do poprawy naszego stanu konieczna jest “korekta” świata, a nie nas samych. Takie podejście to gwarancja braku zmian i ciągłego niezadowolenia – tu zasadza się decyzja, czy chcemy oskarżać środowisko o nasze problemy emocjonalne, czy pracować nad konstruktywnymi reakcjami oraz brać odpowiedzialność za nasze emocje.

W większości sytuacji mamy duży wpływ na konsekwencje dotykających nas zdarzeń. Zaś narzekając wspieramy tylko naszą bezradność.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *