Czy masz poczucie bycia niezastąpionym?

Czy już wpadłeś w pułapkę bycia niezastąpionym?

Czy zdarza Ci się spełniać wymagania innych kosztem rezygnacji ze swoich potrzeb?

Nietrudno jest wpaść w pułapkę bycia zdominowanym cudzymi oczekiwaniami. Nie jest to problem, jeśli realizacja tych próśb sprawia Ci przyjemność oraz nie kolidują one z Twoimi obowiązkami.

W innym przypadku, jeśli Ty czujesz się wykorzystywany, a inni traktują Twoją pomoc jako coś oczywistego, może to oznaczać, że masz poczucie znajdowania się w sytuacji bez wyjścia i w związku z tym zmuszasz się do robienia pewnych rzeczy wbrew sobie.

Aby to sprawdzić odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Czy zdarza Ci się sprzątać, gotować, prasować itp., kiedy inni odpoczywają?   TAK/NIE
  2. Czy zdarza Ci się wychodzić z pracy po godzinach (albo jest to dla Ciebie norma) lub pracować w czasie przerwy obiadowej?  TAK/NIE
  3. Czy jesteś osobą, która zna wszystkie procedury wykorzystywane w firmie i dlatego musisz za innych udzielać odpowiedzi na pytania?  TAK/NIE
  4. Czy wszyscy zgłaszają się do Ciebie ze swoimi problemami z przekonaniem, że je rozwiążesz? TAK/NIE
  5. Czy Twoi koledzy z pracy/przyjaciele/rodzina uważają Twoją pomoc za oczywistą i nie wymagającą wdzięczności?TAK/NIE

Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś TAK oznacza to, że w danej sytuacji znajdujesz się w pułapce “bycie niezastąpionym”.

Niektórzy czują się dobrze w tej roli, lubią wychodzić ostatni z pracy, bezinteresownie pomagać, bez słowa “dziękuję”, sami odrzucając pomoc innych. “Bycie niezastąpionym” nie jest problemem, jeśli jesteś z tej roli zadowolony i nie masz żalu o to, że Twoją pomoc traktuje się jako coś naturalnego. Jednak gdy, pracując do późna, robiąc rzeczy, których nikt inny nie chce wykonywać czujesz żal lub złość, to znaczy, że jesteś pułapce “bycia niezastąpionym” i powinieneś poszukać z niej wyjścia.

Cechą charakterystyczną tej pułapki jest to, że najczęściej samemu stworzyło się ten problem np. zawsze zgadzając się zostawać w pracy po godzinach albo wyręczając innych. W ten sposób inne osoby zakładają, że nie masz nic przeciwko temu, żeby coś dodatkowego zrobić. Jeśli zrozumiesz, dlaczego tkwisz w tej pułapce, to będziesz mógł wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie i zaplanować sposób uwolnienia się z tego błędnego koła przymusu wykonywania poleceń innych.

Zachęcam Cię do przemyśleń na ten temat. Jest to pierwszy krok w kierunku rozwiązania tego problemu.

  • Zastanów się, kiedy i dlaczego wpadasz w pułapkę “bycia niezastąpionym”?
  • W jakich okolicznościach ma to miejsce?
  • Jak to wpływa na Twoje samopoczucie?

Zawsze możesz to zrobić z pomocą psychoterapeuty, który razem z Tobą znajdzie prawdziwe przyczyny takiego zachowania oraz pomoże Ci wprowadzić nowe podejście, które będzie również brało pod uwagę Twoje potrzeby.  

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *