Jak zbudować zaufanie w związku?

Jak zbudować zaufanie w związku?

Witam, mam 32 lata i do tej pory nigdy nie byłam w prawdziwym związku. Przez całe moje dorosłe życie, z mężczyznami łączył mnie tylko seks. Bałam się związków, tego że powinnam się otworzyć, zaufać i że przez to mogę stracić siebie. Kiedy tylko któryś mężczyzna wydawał się mną bardziej interesować, kończyłam znajomość. Nie jestem pewna czym było to spowodowane, nie potrafię wskazać żadnego konkretnego zdarzenia.

Od około 3 lat staram się to zmienić. Dużo myślałam na ten temat i mój system wartości trochę się zmienił. Stwierdziłam, że może bycie w związku nie jest takie straszne. Poznałam fantastycznego chłopaka. Jakiś czas temu i zaczęliśmy się spotykać. Chcę być z nim szczera i otwarta, ale on twierdzi, że tak nie jest. Według niego jestem blisko fizycznie ale nie emocjonalnie. Sama nie jestem pewna jak dużo on ma racji. Nie mam doświadczenia w byciu w związkach a tym bardziej w otwieraniu się przed kimś. Chciałabym to zmienić, bo zależy mi na tym żeby związek był prawdziwy, intymny i szczery. Czy mogłabym prosić o rady jak to zrobić? Z góry dziękuję za pomoc!

Pani Justyno,

Problem, o którym Pani pisze jest złożony i może mieć wiele przyczyn. Z tego, co Pani napisała wnioskuję, że trudno jest Pani być w relacji, bo bliskość odczuwa Pani jako coś zagrażającego. Z jednej strony chciałaby Pani być z kimś w intymnej relacji, ale kiedy robi się za blisko, zaczyna się Pani wycofywać, żeby nie zatracić siebie i swoich potrzeb i nie zlać się z partnerem. Żeby móc być szczerym i otwartym w relacji, trzeba najpierw wiedzieć, dlaczego szczerość i otwartość jest dla Pani trudna. Czy może dlatego, że nikt Pani nie pokazał, co te słowa właściwie znaczą? Czy też kiedyś Pani spróbowała być otwarta i została Pani zraniona z tego powodu?

Żeby móc się otworzyć na partnera warto zadać sobie pytanie – co Panią blokuje przed byciem w relacji? czego się Pani obawia, przed czym się chroni? Być może obawia się Pani, że partner mógłby Panią skrzywdzić bądź odrzucić, dlatego woli Pani zachować dystans, żeby mieć „kontrolę” nad związkiem i drugą osobą.

Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, gdyż tylko mierząc się ze swoimi lękami i docierając do źródła swoich przekonań, będzie Pani miała szansę stworzyć satysfakcjonującą relację.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *