Jak zadbać o związek, gdy pojawia się dziecko?

Jak zadbać o związek, gdy pojawia się dziecko?

Jak być parą będąc rodzicami?

Ile czasu w tygodniu spędzacie Państwo we dwoje? –  pytam pary, które niedawno doczekały się potomstwa.

Ale tak tylko we dwoje? Chyba w ogóle…

To częsty problem, gdy stajemy się rodzicami. Rola mamy i taty pochłania nas na tyle, że zapominamy być kobietą i mężczyzną, być parą. A przecież, tak jak dziecko potrzebuje uwagi, miłości i czasu, tak samo potrzebujemy i my.

Jak zmienia się życie po urodzeniu dziecka?

Dzieci wywracają życie do góry nogami. Nawet, gdy spodziewamy się, że nadejdą pewne zmiany, to i tak doświadczenia większości młodych rodziców sprowadzają się do zdania: Nie sądziliśmy, że zmieni się aż tyle.

I tak jak na samym początku bycie rodzicem pochłania nas całkowicie i jest to naturalnym zjawiskiem, tak z czasem warto przywracać równowagę ról w rodzinie. Z łatwością wchodzimy w rolę mamy i taty, jednak powrót do bycia kobietą i mężczyzną jest trudniejszy – co generuje wiele konfliktów, nieporozumień, a nieraz może prowadzić do dużego kryzysu w związku.

Zaczynamy nasze życie budować wokół dzieci – sposób spędzania wolnego czasu, wakacje, wyjścia. Komunikujemy się wokół nich, poświęcamy im czas i siebie. A potem naturalnie dzieci wykochane, wychowane dom opuszczają. A my siadamy naprzeciw siebie zadając sobie pytanie – kim jesteś, co lubisz robić, co lubimy robić razem we dwoje, gdy dzieci nie ma obok? I może się okazać, że w całym tworzeniu rodziny poświęciliśmy też nasz związek.

Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka – jak temu zapobiec?

Co zrobić, żeby moment opuszczenia domu przez dzieci, lub nawet wcześniej – czas, gdy dzieci przestają potrzebować tak dużej naszej atencji, nie stał się momentem, w którym odkrywamy, że nie wiemy z kim budujemy rodzinę?

Przede wszystkim rozumieć etapy w jakich aktualnie się znajdujemy.

Pierwsze miesiące pojawienia się dziecka na świecie to czas diady Mama-Dziecko. Jest to naturalny, czysto ewolucyjny proces, zwiększający szanse przetrwania potomstwa. Ale jest to również czas ogromnej wrażliwości u kobiet, czas, w którym potrzebują one otoczenia opieką, delikatnością i zrozumieniem.

Niestety często w tym okresie mężczyźni nie potrafią na moment zrezygnować z własnych potrzeb i skupieni na swoich emocjach czują się odtrąceni, odrzuceni, o czym z resztą często mówią w czasie terapii. I te emocje, jeśli nie zostaną omówione, mogą prowadzić do oddalenia się małżonków od siebie. Dziecko staje się łatwą wymówką unikania bliskości i kryzys w małżeństwie stawia swoje pierwsze kroki.

A może to być czas piękny również dla pary. Choć w tym pierwszym okresie dużo zależy od podejścia i zrozumienia partnera – można wspólnie uczestniczyć w zajmowaniu się noworodkiem, zrobić sobie czas na rodzinę, wziąć wolne, zamówić jedzenie, albo poprosić babcię o przygotowanie posiłków i bez żadnych zmartwień po prostu być razem i uczyć się siebie, doświadczać czasu z maleńkim dzieckiem.

Jak zadbać o związek po narodzinach dziecka?

Z czasem, gdy poznamy już nasze dziecko, gdy mniej więcej wiemy jaki ma rytm, warto pomyśleć i porozmawiać czego potrzebujemy. Zacząć aranżować czas we dwoje, ale w nowej rzeczywistości. Częstym błędem popełnianym przez pary jest założenie, że będą wracać do czasu we dwoje takiego samego, jaki był przed pojawieniem się dziecka. To z reguły nie wychodzi i pojawia się frustracja.

Gdy rozmawiam z młodymi rodzicami okazuje się, że to czego im najbardziej brakuje to prozaiczne rzeczy takie jak wspólny spacer, kawa w kawiarni bez dziecka u boku czy spokojne obejrzenie filmu w kinie. To nie są rzeczy czasochłonne i niemożliwe do wykonania. Ale dla komfortu, warto je tak zaplanować, żeby rodzice mogli na chwilę przestać nimi być i nacieszyć się byciem parą – to znaczy w takim czasie, kiedy wiemy, że dziecko ma drzemkę, spacer, jest spokojne. Poprosić babcię, czy nianię, aby przyszła na dwie, trzy godziny i zajęła się dzieckiem. Warto dbać o taki czas, nawet jeśli jest go niewiele to cieszyć się tymi chwilami, bo one budują bliskość, intymność, zaufanie.

Nie mamy nikogo do pomocy, nie stać nas na nianię, dziecko cały czas na mnie wisi. – słyszę często. I wierzę, że tak jest, ale wiem też, że nawet w takiej sytuacji można wygospodarować czas dla siebie. Zrobić kolację, gdy dziecko śpi, obejrzeć film nawet bujając dziecko w kołysce obok.

Związek po urodzeniu dziecka – dlaczego warto go pielęgnować?

Czasem zadaję pytanie w ilu procentach jest pani mamą, a w ilu żoną, partnerką, a w ilu po prostu kobietą. To samo pytanie zadaję mężczyznom. Dlaczego jest ważne? – bo pokazuje nam równowagę ról życiowych, a częściej jej brak. Rodzina potrzebuje równowagi – bycia we dwoje, bycia całą rodziną, i bycia samemu. Te wszystkie elementy wpływają na to jak całość funkcjonuje.

Nie od dziś wiadomo, że szczęśliwi, kochający się rodzice to również szczęśliwe, kochające dzieci. Poprzez nasze zachowania modelujemy w dzieciach schematy:

  • jak wygląda dobry związek;
  • co to znaczy kochać i okazywać sobie miłość.

Gdy para trafia do mnie w kryzysie, często pytam o obraz związku wyniesiony z domu i rzadko kiedy słyszę – rodzice byli dobrym, kochającym się małżeństwem, lubili spędzać razem czas, wychodzić we dwoje. Częściej słyszę – nie pamiętam ich jako pary.

Warto postarać się o czas we dwoje, pamiętając, że nie będzie on już taki jak z czasów przed pojawieniem się dziecka, co nie znaczy, że będzie gorszy. Będzie po prostu inny. Warto włożyć wysiłek, co najmniej z dwóch powodów:

  • MY – ważne, abyśmy mieli czas dla siebie, abyśmy potrafili o siebie zadbać, być razem, tylko we dwoje i czerpać z tego siłę, radość;
  • DZIECI – gdy rodzice są szczęśliwi, uśmiechnięci – dzieci również. Modelujemy im, że związek wymaga czasu tylko dla siebie, że rodzice mają prawo do bycia we dwoje. Dziecko widzi jak mama i tata wychodzą razem, jedzą kolację, idą do teatru, czy nawet wieczorem oglądają wspólnie film i uczy się od tych najważniejszych dla siebie osób, jak stworzyć dobry ciepły związek. To kapitał jaki możemy im dać na całe życie.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *