Terapia par Sensity.pl

Jak wygląda i na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska, to nie jest zwykła pogadanka o tym, co wydarzyło się w ciągu tygodnia i nie polega na kłóceniu się na oczach terapeuty, choć wiele małżeństw niestety  ma  właśnie takie doświadczenia z terapii pary.

Terapia małżeńska polega na znalezieniu pierwotnej przyczyny problemu i na nauczeniu się konkretnych metod jego rozwiązania. Terapeuta małżeński ma za zadanie zlokalizować źródło problemu, wskazać sposób jego rozwiązania i nauczyć małżonków samodzielnego  rozwiązywania bieżących trudności, tak, aby para potrafiła poradzić sobie z konfliktem, kiedy terapeuty nie ma w pobliżu.

Terapia par powinna działać jak dobry warsztat samochodowy. Samochód raz naprawiony, nie psuje się na nierównej drodze, tylko radzi sobie w każdych warunkach. Miarą jakości pracy dobrego terapeuty par nie jest dobre samopoczucie w trakcie sesji, tylko to, jak małżeństwo funkcjonuje po opuszczeniu gabinetu. Dobrze prowadzona terapia, to taka, która zmusza do wyjścia z naszej strefy komfortu. Bo skuteczna zmiana wymaga czasem gruntownej naprawy silnika.

Terapia małżeńska to nie mediacja. Mediacja jest tylko jedną z metod pracy terapeutycznej. Podobnie praca nad poprawą komunikacji, to tylko jedno z narzędzi terapeutycznych.

Podstawą do rozpoczęcia terapii pary, tak jak i terapii indywidualnej, jest dogłębna diagnoza. Dopiero na bazie diagnozy można ułożyć plan pracy. Bez diagnozy można prowadzić mediacje i treningi komunikacji w nieskończoność, a efektów nie będzie. Bo problem w komunikacji ma każda para, która zgłasza się na terapię.  Ale nieumiejętność rozmawiania ze sobą, to konsekwencja, a nie przyczyna problemu. Dopóki nie rozwiążemy podstawowego problemu dzielącego małżonków, sama poprawa komunikacji niewiele wniesie.

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!