Jak wygląda i na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
O Podejściu
Psychoterapia psychodynamiczna jest jednym z kilku podejść psychoterapeutycznych. Toczy się w oparciu o relację terapeutyczną, czyli więź między pacjentem a terapeutą. Skupia się na tym, jakie zjawiska (przeżycia) zachodzą w relacji między nimi.
Podejście zakłada, że na życie człowieka mają wpływ:
– nieświadome mechanizmy wewnętrzne
– nierozwiązane konflikty wewnętrzne
– ukryte potrzeby
Psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia większości zaburzeń psychicznych (nerwic, zaburzeń osobowości, lękowych, depresyjnych). Metoda może zapewniać trwałą zmianę funkcjonowania i samopoczucia pacjenta.
Rola terapeuty
Terapeuta dostosowuje swoją aktywność do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Poszukuje wspólnie z pacjentem nowego rozumienia, nie doradza. Nie narzuca tematów, które trzeba poruszyć. Pacjent jest zachęcany do tego, aby ugłaśniać myśli, które przychodzą mu do głowy – nie cenzurując ich.
Praca polega na: znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie z otaczającym światem oraz z rzeczywistością wewnętrzną pacjenta, wypracowaniu nowych definicji samego siebie, czasami w efekcie pracy pojawiają się jeszcze inne nowe rozwiązania – są to jedne z wielu nie zakładanych w celów terapii.
Informacje formalne
Sesja psychoterapeutyczna trwa zwyczajowo 45-50 minut. W tygodniu odbywa się minimum jedna sesja, w stałym terminie, zawsze z tym samym specjalistą. Czas trwania terapii jest sprawą bardzo indywidualną – najczęściej zależy od trudności pacjenta i jego motywacji do zmiany – w przybliżeniu można określić przedział czasowy od 6 miesięcy nawet do kilku lat.
Zadaniem pacjenta jest mówienie wszystkiego, co przychodzi mu do głowy oraz dotrzymywania umowy z terapeutą, która dotyczy: płatności, czasu trwania, nieobecności, współpracy i wszelkich innych zasad ustalanych podczas pierwszych kilku konsultacji. Pacjenci nie otrzymują zadań domowych.
Na pierwszych konsultacjach terapeuta ustala z pacjentem cele terapii i zasady współpracy. Cele terapeutyczne mogą ulegać zmianom w trakcie trwania psychoterapii. Prowadzenie psychoterapii wymaga od specjalisty ukończenia odpowiednich kursów oraz ciągłego rozwoju kompetencji pod superwizją.
Nie zawsze wszystko można uratować ,czasem poprostu ta druga strona którą kochasz najbardziej na świecie z którą masz cudowne dziecko ,to ona poprostu nie chce bo np juz ma kogoś albo chciała cie poprostu oszukać albo też nigdy cię nie kochała a ty wypraszam sobie źyły bo tak po nad wszystko w świecie kochasz ją i swoje dziecko i pada na dno świat dla ciebie nie ma sensu chcesz się zabic bo nie widzisz innego rozwiązania