Jak uniknąć konfliktów w małżeństwie w okresie świątecznym Sensity.pl

Jak uniknąć konfliktów w małżeństwie w okresie świątecznym?

Grudzień to najbardziej stresujący miesiąc dla par

Okres świąteczny jest trudny dla wielu małżeństw. W tym czasie nawet szczęśliwe pary mogą doznawać dużej dawki stresu. Natomiast partnerzy, którzy już wcześniej doświadczyli problemów w związku, teraz mogą spodziewać się nasilenia konfliktów.

W 2011 roku Daily Mail opublikowało informację, że ponad 3 tysiące Brytyjczyków przyznało, że w grudniu zdarzyło im się najwięcej sprzeczek. Przeciętna para kłóciła się 4 razy dziennie, czyli doświadczyła około 124 konfliktów w ciągu całego miesiąca. Natomiast pary przeżywające kryzysy przyznały, że w okresie świątecznym kłóciły się niemal bez przerwy. Wraz z nadejściem grudnia jedna piąta Brytyjczyków stresowała się na samą myśl o konfliktach ze swoim partnerem.

Jak małżeństwa mogą uniknąć konfliktów w okresie świątecznym?

Warto dokonać ponownej oceny tego, co jest dla nas jako małżeństwa najważniejsze w okresie świątecznym. Należy wcześniej omówić z drugą osobą sytuacje, które mogą powodować stres oraz nieporozumienia. Także w czasie świąt należy zaplanować nasz czas tak, aby na bieżąco omawiać sprawy, które sprawiły, że jeden z małżonków się zdenerwował.

Główne tematy, które budzą w nas obawy przed świętami to:

  1. Wydatki

Pieniądze są dla par największym źródłem stresu w okresie świątecznym. Bardzo często problem dotyczy tego, ile należy wydać na siebie, na dzieci, na rodzinę. Zdarza się, że małżonkowie mają pretensje, że druga osoba wydała za dużo. Pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek, postępujmy racjonalnie. Nasze konto bankowe po okresie świątecznym nie musi świecić pustkami.

  1. Brak czasu dla małżonka

Partnerzy skarżą się, że w okresie świątecznym druga osoba poświęca im za mało uwagi. Jeśli w związku wcześniej wystąpił problem z komunikacją lub brakiem czasu dla siebie, to w grudniu jest duża szansa na pogorszenie. Dlaczego? Z reguły w tym okresie jesteśmy tak zajęci tym, aby uszczęśliwić naszą rodzinę, że zapominamy o małżonku. Aby uniknąć tego problemu, pamiętajmy, aby w najbliższe święta zaplanować trochę czasu tylko we dwoje.

  1. Problemy z rodziną

Na czele najbardziej stresujących sytuacji dla par są wizyty teściów w okresie Bożego Narodzenia. Dążenie do stworzenia idealnych świąt, do uszczęśliwienia każdego z członków rodziny często skutkuje zaniedbywaniem siebie i najbliższej osoby. Mimo, że dom jest ciągle pełen gości, pozwólmy sobie chociaż na krótki relaks – niech to będzie długa kąpiel, energiczny spacer czy chwila z książką.

  1. Brak pomocy w domu

Bardzo często małżonkowie skarżą się, że ich druga połówka nie pomaga w obowiązkach domowych, takich jak gotowanie, czy sprzątanie. Problem nasila się w okresie świątecznym, gdy trzeba przygotować się na przyjęcie rodziny. Podzielmy się obowiązkami. Niech jedna osoba nie będzie odpowiedzialna za wszystko.

Jeśli odczuwamy duży stres przed świętami, obawiamy się, że nie poradzimy sobie z konfliktami w związku, to pomocą służy Sensity. Zapraszamy na konsultację z terapeutą małżeńskim, który pomoże nam się przygotować do tego trudnego okresu.


Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: Petra Boynton, Sex and relationships advice: Do you dread Christmas?, telegraph.co.uk, Auren Paxman, December is the most stressful month for couples as they fret about Christmas and finances, dailymail.co.uk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *