Jak pozbyć się kompleksów oraz budować samoakceptację

Jak pozbyć się kompleksów: jak budować motywację do pracy nad sobą?

Kompleksy są wymagającym przeciwnikiem, ale można sobie z nimi  poradzić!

Kompleksy czyli niemiłe, wstydliwe dla nas tematy związane na przykład z ekspozycją społeczną, cechami wyglądu lub charakteru, których poruszenie wywołuje wstyd, lęk, niepokój, reakcje: jestem za gruby, za chudy, mam krzywe nogi, nic nie potrafię, inni są lepsi, jestem nieśmiały, są wymagającym przeciwnikiem, ale można sobie z nimi  poradzić. To pierwsze, w co trzeba uwierzyć rozpoczynając z nimi walkę, aby zbudować adekwatną samoocenę.

Od czego zacząć walkę, by pozbyć się kompleksów?

Należy sobie uświadomić, że kompleksy nie znikną samoczynnie z dnia na dzień, że to od nas zależy co z „nimi zrobimy”. Zastanówmy się jaki chcemy, aby miały wpływ na nasze życie. Mogą nadal nas blokować, zawstydzać, powodować lęk i niepokój albo możemy to zmienić. Mając już tę świadomość, że tylko od nas zależy czy się od nich uwolnimy, kolejnym krokiem będzie zdanie sobie sprawy z tego, że ten proces będzie wiązał się z nabyciem umiejętności zmiany myślenia o sobie, o kompleksach, z chęcią pracy nad sobą.

Skąd brać motywację do pracy nad sobą?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kompleksy negatywnie wpływają na nasze życie, blokują nasze działania. Jest to istotny punkt, ponieważ od tego zależy nasza motywacja do działania, do zmiany, która jest niezbędna!

Osoby, które są nieśmiałe boją się wystąpień publicznych, niejednokrotnie czują złość na siebie, że znowu nie podzieliły się z innymi swoją wiedzą. Inni czują się samotni, ponieważ boją się nawiązywać znajomości. Czasami kompleksy nie pozwalają nam cieszyć się seksem z obawy, że partner odkryje nasze niedoskonałości. Przykłady można mnożyć. To istotne, aby uświadomić sobie, jak wiele tracimy, kiedy koncentrujemy się na naszych kompleksach w taki właśnie sposób.

A więc przypomnijmy sobie sytuacje, kiedy nie zrobiliśmy czegoś, bo byliśmy zbyt nieśmiali. Poszukajmy jeszcze innych sytuacji, w których kompleksy utrudniły nam życie. Prawda, że łatwiej byłoby bez kompleksów? Im więcej przywołamy takich sytuacji, tym większa będzie nasza motywacja do zmiany. A jest ona niezbędna do działania, czyli do pracy nad sobą!

 

Skutecznie pomagamy w walce z niskim poczuciem własnej wartości. Pracujemy także online.

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *