Jak rodzice mogą pomóc dzieciom uniknąć depresji Sensity.pl

Jak rodzice mogą pomóc dzieciom uniknąć depresji?

W 2012 roku w Wielkiej Brytanii 22 000 dzieci w wieku 10-14 lat trafiło do szpitala z powodu samookaleczenia, to 33% więcej niż w poprzednich latach. Tysiące dzieci już w wieku zaledwie pięciu lat cierpi na depresję. W 2012 roku u 80 tysięcy dzieci zdiagnozowano ciężką depresję, z czego 8 tysięcy to dzieci poniżej 10. roku życia!

Jak pomóc dzieciom uniknąć depresji?

W artykule Tima Lotta (ojca czterech córek) znajdziemy kilka wskazówek. Przede wszystkim dzieci powinny wiedzieć, że zawsze są dla nas wystarczająco dobre. Rodzice nie powinni obarczać dzieci dodatkową presją, na przykład kiedy wiedzą, że dziecko bardzo się stara, a mimo tego, nie osiąga najlepszych wyników. Zamiast krytykować, powinni docenić starania i powiedzieć dziecku, że nie warto się zamartwiać. 

Rówieśnicy potrafią być dla siebie okrutni, a media społecznościowe ułatwiają cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży. Lepiej zostawić Facebook, czy Twitter i zamiast tego poczytać z dzieckiem książki lub aktywnie spędzić z nim czas.

Rodzice powinni zaniechać mówienia pociechom, aby się “rozchmurzyły”. Należy zaakceptować fakt, że dziecko może być smutne. Nie powinno się zaprzeczać istnienia negatywnych emocji, ani zaniżać znaczenia uczuć dziecka, inaczej dziecko zacznie wątpić w słuszność swoich emocji (co jest niezdrowe).

Wreszcie, rodzice upewnijcie się, że dzieci wiedzą, że jesteście na tyle silni, by poradzić sobie z ich nieszczęściem – bo jeśli tego nie wiedzą, to nie przyjdą do was, aby powiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem psycholog Agnieszki Lorek-Groniewskiej na temat depresji dziecięcej na blogu Sensity.

——–

Tekst opracowała Agata Baca

*na postawie artykułu: Tim Lott, The Guardian, 18.09.2013

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *