Czy jesteś podatny na stres?

Jak radzić sobie ze stresem?

Na stres leki

Zdecydowanie zbyt wiele osób, w sposób przewlekły, stosuje leki uspokajające. Często uważamy, że leki dostępne w aptekach bez recepty są zupełnie nieszkodliwe. Niestety, leki ziołowe również mogą spowodować uzależnienie. Nasz organizm się do nich przyzwyczaja i w pewnym momencie po prostu przestają działać. Zwiększanie dawek nie jest dobrym pomysłem. Leki uspokajające dostępne bez recepty w szerokiej gamie możemy stosować doraźnie, w chwilowych stanach napięcia lub w chwilowych problemach ze snem.

Niemal co druga osoba zgłaszająca się na terapię do SENSiTy, zadaje nam pytanie “Jak radzić sobie ze stresem?”. Jak zatem pokonać stres? Jeżeli problem nadmiernego napięcia utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, warto rozważyć skuteczniejsze metody walki ze stresem np. psychoterapię.

Zacznijmy od tego, czym jest stres

Stres to nic innego jak lęk lub napięcie wywołane nadmierną liczba bodźców, która dociera do nas w określonym czasie. Każdy z nas ma inną tolerancję na stres. Jedni mogą udźwignąć go więcej, inni mniej. Dzieje się tak za sprawą naszych predyspozycji genetycznych oraz sposobu postrzegania sytuacji, w której się znajdujemy, jak również temperamentu.

Co wywołuje stres:

Czarny scenariusz

Zwykle mówimy, że mamy stresującą pracę. Rzadko jednak rozumiemy, co tak naprawdę powoduje nasz stres. Wymagający, lub złośliwy szef nie jest powodem naszego stresu. Powodem jest nasz lęk związany z tym, co może się stać, jeśli nie wywiążemy się z naszych obowiązków lub nie uda nam się zadowolić szefa. Nasz lęk jest bardzo duży, dlatego, że oczami wyobraźni widzimy zazwyczaj najczarniejsze scenariusze. Nie zastanawiamy się jednak nad ich prawdopodobieństwem.

Negatywne interpretacje

Częstym czynnikiem, który wywołuje u nas stres jest też interpretowanie w sposób negatywny zachowań współpracowników. Grymas na twarzy, oschły ton kolegi interpretujemy jako jego niezadowolenie z naszej pracy, wyglądu itp. Tymczasem, być może, nasz kolega zmaga się z własnymi problemami i dlatego krzywo na innych patrzy?

Brak asertywności

Kolejnym problemem jest brak umiejętnego reagowania w sytuacjach trudnych, konfliktowych. Brakuje nam  asertywności. Nie mam na myśli wyłącznie umiejętności udzielania trafnych odpowiedzi na czyjąś zaczepkę, ale asertywnego sposobu myślenia o sobie i świecie. Asertywność to bardzo szeroki temat i niestety niewiele osób go rozumie, a jeszcze mniej potrafi się nim posługiwać. Ale o asertywności napiszę w kolejnym poście.

Niskie poczucie własnej wartości

Ostatnim z ważniejszych czynników wywołujących stres jest niskie poczucie własnej wartości i lęk społeczny. Jeśli uważamy siebie za mniej wartościowych od innych, w naturalny sposób odczuwamy lęk, kiedy musimy się wykazać jakąś umiejętnością. Z góry zakładamy, że wypadniemy gorzej niż koledzy i koleżanki w pracy. Czarne scenariusze przetwarzamy w głowie od rana do wieczora, niepotrzebnie się nimi zadręczając. Nie zadajemy sobie jednak podstawowego pytania: czy prawdą jest, że jesteśmy gorsi od innych? Kto powiedział, że tak jest? Może sami siebie oszukujemy? Warto to sprawdzić, zanim dokonamy kolejnej surowej krytyki na własnej osobie lub zrezygnujemy z możliwości osiągnięcia sukcesu zgodnie z przekonaniem ” i tak nie dam rady”.

Jak radzić sobie ze stresem – różne metody

Rozważmy dwa możliwe rozwiązania:

1. Nie będę się bawić w terapię, wolę wziąć ziołowe środki uspokajające i szybko poradzić sobie z problemem.

Efekt:

 • leki działają na objawy, nie na przyczynę. Kiedy przestaję brać leki, problem wraca.
 • leki ziołowe w pewnym momencie przestają pomagać, bo organizm się na nie uodparnia.

2. Idę na terapię.

Efekt:

 • znajduję konkretną przyczynę mojego napięcia
 • staram się rozwiązać źródło problemu-przyczynę stresu
 • jeśli nie mam możliwości rozwiązania problemu, poznaję sposoby radzenia sobie ze stresem np. uczę się asertywnych zachowań, pracuję nad podniesieniem poczucia własnej wartości, uczę się technik relaksacyjnych, które mogę stosować w każdym miejscu nawet w biurze.
 • lepiej rozumiem siebie, lepiej radzę sobie w życiu

Stresu nie można zupełnie wyeliminować. Żyjemy w ciągłym biegu, stawiamy sobie wysokie poprzeczki, jesteśmy wystawieni na całe mnóstwo bodźców, które powodują zmęczenie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie byli wystawieni na tak duży poziom hałasu, nie robili na raz tylu rzeczy, ile my dzisiaj robimy. Nasi dziadkowie, wyłączając czas wojny, mieli czas na to, żeby zastanowić się nad swoim życiem, przewartościować pewne sprawy. My żyjemy tak szybko, że nie starcza nam czasu na myślenie o sobie. A naprawdę, chwila refleksji okazuje się bardzo często zbawienna.

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane ze stresem. Pracujemy także online.

1 komentuj
 1. jasmina
  jasmina says:

  Ja niestety mam słabą odporność na stres, więc pomagam sobie extraspazminą. Ma w składzie kozłka i melisę, więc bezpiecznie koi nerwy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *