Jak radzić sobie z nerwicą żołądka?

Jak radzić sobie z nerwicą żołądka?

Dzień dobry, mam poważny problem. Odkąd pamiętam choruję na nerwicę żołądka. Chciałabym sama sobie z tym poradzić ale nie wiem jak. Może pani doktor, by mi pomogła w rozwiązaniu mojego uciążliwego problemu. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Pani Beato,

Nerwica żołądka, podobnie jak inne rodzaje nerwic, jest zaburzeniem lękowym. U Pani akurat ujawnia się ono w żołądku i uaktywnia się najsilniej zapewne w czasie występowania sytuacji stresowych lub sytuacji związanych z dużym podekscytowaniem.

Wśród objawów można znaleźć takie, które zaliczamy do grup emocjonalnych (lęk, niepokój, podenerwowanie, złość) oraz somatycznych (mdłości, wymioty, ból, wzdęcia, zatwardzenia). Stąd też pochodzi nazwa zaburzeń psychosomatycznych: psyche = dusza oraz soma = ciało. Objawy natury emocjonalnej wywołują objawy natury cielesnej i odwrotnie. W ten sposób kręci się koło objawów nawzajem siebie podtrzymujących.

Jeśli przeżywa Pani powyższe dolegliwości to w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykluczyć ewentualne przyczyny nie związane z naszym stanem psychicznym. Po potwierdzeniu przez lekarza prawidłowego stanu Pani zdrowia zachęcam do udania się na konsultację do psychoterapeuty. Terapeuta pomoże Pani w zdiagnozowaniu problemu i przyczyn jego występowania. Wskaże sposoby poradzenia sobie z nim. Polecam udanie się do terapeuty poznawczo-behawioralnego, którego metody pracy należą do najskuteczniejszych w leczeniu zaburzeń na tle lękowym z objawami psychosomatycznymi.

Najprawdopodobniej terapeuta będzie Panią zachęcał to podjęcia psychoterapii, która jest najbardziej efektywną metodą leczenia nerwicy. Leczenie nerwicy za pomocą psychoterapii polega nie tylko na likwidowaniu przykrych objawów, ale również na zlokalizowaniu źródła lęku. Dodatkowo psychoterapia uczy metod radzenia sobie z trudnymi, stresującymi czy wywołującymi silne emocje sytuacjami. Może się też zdarzyć, że w przypadku bardzo nasilonych objawów terapeuta skieruje Panią również do lekarza psychiatry, aby równolegle do procesu psychoterapii dołączyć farmakoterapię. Taka decyzja zostaje podjęta zwykle w sytuacji, kiedy nasilenie objawów uniemożliwia efektywne korzystanie z psychoterapii.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *