Jak przetrwać izolację społeczną w czasach koronawirusa?

Jak przetrwać izolację społeczną w czasach koronawirusa?

Nie radzę sobie z zaistniałą sytuacją – pandemii koronawirusa. Chciałabym, żeby wszystko minęło. Chciałabym wrócić do szkoły i spotkać się z rówieśnikami, z chłopakiem. Nie można tyle być w izolacji.

Odpowiedź psychologa

Weroniko,

słyszę i rozumiem Twoją frustrację i bezsilność związaną z zaistniałą sytuacją. Wyobrażam sobie, że będąc młodą osobą kontakty i relacje rówieśnicze są jednym z najważniejszych obszarów życia. W normalnych warunkach młodzież niewiele czasu spędza w domu z rodzicami i rodzeństwem.

Myślę, że ostatnimi czasy w ogóle rodziny niewiele miały czasu i okazji do dłuższego spędzania czasu razem, pędząc pomiędzy kolejnymi spotkaniami i zajęciami. Obecnie z powodu pandemii zostaliśmy wszyscy zamknięci w domach, bez wpływu i wiedzy jak długo to jeszcze potrwa.

Izolacja społeczna – jak sobie z tym poradzić?

Ograniczenia i utrata kontroli to trudne doświadczenie dla wszystkich ludzi, a dla młodych tym bardziej dotkliwe, ponieważ jest to czas, kiedy pojawia się silna potrzeba separacji i chęć samostanowienia o sobie. Z pewnością tęsknisz za spotkaniami z chłopakiem, rozmowami ze znajomymi. Wyobrażam sobie, że bycie non stop z rodzicami w domu też może nie być łatwe. Ale ani Twoi rodzice, ani Ty, ani Ja nie mamy na to wpływu. Jest to sytuacja niezależna od Ciebie, ale jest obszar na który zawsze masz wpływ – to jak sobie z tym poradzisz, jak zorganizujesz i wykorzystasz ten czas.

Może to jest moment na rozwinięcie jakiś zainteresowań, na które dotychczas brakowało Ci czasu? To jak minie Ci dzień, jakie będziesz miała do niego nastawienie w dużej mierze zależy od Ciebie. Ostatnio widziałam wspaniałą inicjatywę zrobioną przez uczniów licealnych ROZwojownik – gdzie młodzi ludzie szukają inspiracji do rozwoju w czasach izolacji. Pomocne może być też powtarzanie w głowie, albo nawet napisanie, że to jest sytuacja czasowa, nie wiemy kiedy minie, ale minie i jeszcze będzie pięknie. Głowa do góry!

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pracujemy także online. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *