Jak przekonać rodzinę, że potrzebuję psychoterapii Sensity.pl

Jak przekonać rodzinę, że potrzebuję psychoterapii?

Witam. Chciałabym skorzystać z pomocy psychologa. Jestem studentką, niestety nie stać mnie, aby skorzystać z prywatnej porady. Nie chcę pochopnie niczego diagnozować, ale od roku mam problemy z “samą sobą”. Pojawiły się nawet myśli o śmierci. Boję się poprosić kogoś o pomoc, bo moja rodzina nie wierzy w coś takiego jak psychologia i depresja, a znajomym nie chcę zawracać głowy. Chciałabym, aby dawna ja powróciła. Proszę o pomoc.

Dziękuję, Maja

Witam Panią serdecznie!

Objawy zgłaszane przez Panią wydają się być niepokojące, choć napisała Pani zbyt mało o sytuacji, w jakiej Pani się znajduje. Myślę, że warto byłoby skonsultować się ze specjalistą, który będzie miał szansę zdiagnozować jaka forma pomocy byłaby dla Pani najkorzystniejsza. Czasem w zaburzeniach depresyjnych bywa wskazana, obok psychoterapii, terapia farmakologiczna.

Jeśli Pani sytuacja finansowa nie daje możliwości korzystania z prywatnego poradnictwa to myślę, że dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z porad nieodpłatnych w ramach NFZ. Istnieją poradnie publiczne tzw. Poradnie Zdrowia Psychicznego, w których osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą skorzystać z porady nieodpłatnie. Korzystanie z psychoterapii oferują czasem również Fundacje oraz Stowarzyszenia – warto poszukać.

Wydaje się być ważną dla Pani opinia rodziny. Badania naukowe i liczne analizy potwierdzają skuteczność psychoterapii. Na naszej stronie umieszczone są wypowiedzi osób korzystających z porad terapeutycznych, jest to forma dzielenia się osób indywidualnych własnym doświadczaniem – dla nich terapia okazała się być pomocnym wsparciem. Jeśli będzie Pani starała przekonać bliskich o sensowności korzystania z psychoterapii może się Pani posiłkować się zarówno literaturą, jak i jednostkowym doświadczeniem. Może, gdy Pani powie rodzinie o „problemach z samą sobą”, i o tym, że potrzebuje Pani właśnie takiej formy pomocy, będzie to dla nich wystarczającym wyjaśnieniem. Trudno mi powiedzieć jakie argumenty mogą przekonać Pani rodzinę, natomiast jedno, co Pani może zrobić i co w mojej opinii warto zrobić to ZADBAĆ o siebie i skorzystać ze wsparcia.

Pozdrawiam,
Agnieszka Lorek-Groniewska

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *