Jak poradzić sobie z napadami złości?

Jak poradzić sobie z napadami złości?

Od młodych lat mam nerwicę i nie radzę sobie z emocjami. W złości nie zważam na słowa i wyżywam się na różnych przedmiotach: rzucam nimi bądź biję je z całej siły, żeby nie robić krzywdy innym. Po ataku złości wybucham płaczem i czasami płaczę 2 dni, bo wstyd mi, że znów wybuchłam. Wszyscy domownicy tego słuchają, jest to uciążliwe dla innych. Nie wiem co mogłabym z tym zrobić. Nie chcę, żeby moje dziecko na to patrzyło. Proszę, pomóżcie mi.

Pani Marzeno,

W liście porusza Pani dwie istotne kwestie. Po pierwsze pisze Pani, że ma nerwice – ciekawa jestem, czy konsultowała Pani to ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra), czy sama tak nazwała swój problem. Jest to ważne, ponieważ prawidłowa diagnoza jest niezbędna do określenia sposobu poradzenia sobie z problemem. Nerwica, czyli tak naprawdę zaburzenia lękowe mają rozmaite objawy i postaci (np. różnorodne fobie, lęk społeczny, uogólniony, paniczny itp.). W zależności od rodzaju towarzyszącego lęku występują trudności z przystosowaniem się do wymagań społecznych, problemy w relacjach z ludźmi w pracy, życiu towarzyskim, występach publicznych itp. Objawy mogę mieć charakter emocjonalny i/lub somatyczny – cielesny. Nieleczone zaburzenia lękowe obniżają zdolność do uczenia się, pamięć, koncentrację uwagi. Mogą prowadzić do niekontrolowanych wybuchów złości, a nawet agresji wynikającej z bezsilności poradzenia sobie z problemem.

Po drugie pisze Pani o trudności z kontrolowaniem emocji, zwłaszcza złości i poczuciu winy, które odczuwa Pani po wybuchu. Warto byłoby zrozumieć, co jest przyczyną takiego Pani schematu zachowania. Z czego wynikają Pani impulsywne reakcje? Jest wiele czynników mających wpływ na tego typu zachowania np. wrodzona nadpobudliwość systemu nerwowego, gniew. Może również wynikać z wzorców zachowania wyniesionych z domu rodzinnego lub być objawem nieleczonej depresji, czy długotrwałego stresu, czyli jak pisałam wyżej być związany z zaburzeniami lękowymi.

Pani Marzeno, odpowiadając na postawione przez Panią pytanie „Co zrobić?”, to skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej. Pisze Pani, że problem trwa od lat, w związku z tym obawiam się, że sama Pani go nie rozwiąże, a nawet może go pogłębić. Pomoc specjalisty może dać możliwość wyeliminowania dolegliwości. Jednak na początku niezbędne jest zrozumienie problemu, a dopiero następnie dobranie odpowiednich metod pracy.

Skutecznie leczymy nerwicę i zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *