Jak pomóc SOBIE w depresji?

Jak pomóc SOBIE w depresji?

Depresja – choroba naszych czasów

Depresja to choroba, u której podstaw leży trwale obniżony nastrój, utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności oraz zmniejszenie lub utrata energii. Z powodu narastającego poczucia zobojętnienia i osłabienia depresja wpływa na jakość naszego funkcjonowania zarówno w życiu osobistym (w domu), zawodowym jak i społecznym (choć zdarza się, głównie w pierwszym okresie choroby, że pogorszenie funkcjonowania dotyczy tylko jednej lub dwóch z tych sfer).

Depresję powinno się leczyć, gdyż nieleczona powoduje nasilenie dokuczliwych objawów, pojawianie się nowych oraz, w niektórych przypadkach rozwinięcie dysfunkcyjnej osobowości depresyjnej. Dlatego warto skupić się na tym, co należy zrobić, by samemu sobie pomóc i jak najszybciej wyjść z depresji.

Jak poradzić sobie z depresją?

  1. Aby wyjść z depresji w pierwszej kolejności zadbaj o siebie. Spróbuj się zdrowo odżywiać. Zbadaj swój ogólny stan zdrowia, wychodź na spacery. Ale też jednocześnie pamiętaj, że masz prawo do mniejszej energii i nie musisz robić wszystkiego tak jak dotychczas.
  2. Żyj aktywnie. W depresji, zmniejsza się nasza energia a co za tym idzie, również nasza aktywność. Ważne zatem, aby z tej aktywności świadomie nie rezygnować, choć jej podejmowanie nie jest łatwe. Jeśli chcesz poradzić sobie z depresją zacznij regularnie uprawiać jakiś sport. Udowodnione jest, że aktywność fizyczna wspomaga wytwarzanie endorfin wpływających na doświadczanie zadowolenia i szczęścia.
  3. Powiedz o trudnościach najbliższym osobom. Ważne, żeby w chorobie nie zostać samemu, ale też, żeby najbliższe osoby miały szanse rozumieć co się z nami dzieje oraz jak mogą nam pomóc. Depresja powoduje tendencję do ograniczania lub wręcz rezygnowania z kontaktów społecznych. Jeśli nasi bliscy będą wiedzieli z czego wynika to wycofanie będą mieli szansę zareagować i dać z siebie trochę więcej w tym trudnym okresie.
  4. Nie bagatelizuj myśli samobójczych. Pojawienie się myśli o śmierci, nieistnieniu, niechęci do życia powinno być sygnałem do natychmiastowego udania się do lekarza psychiatry. Jeśli je zbagatelizujemy, jako kolejne mogą się pojawić plany i próby samobójcze. Depresja jest chorobą uleczalną, ale żeby można było pomóc osobie chorującej – ona musi żyć.
  5. Psychoterapia – to najlepsza odpowiedź na pytanie: jak pomóc sobie w depresji? Jak pokazują badania, najskuteczniejszą formą terapii depresji jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Celem terapii w tym nurcie jest nie tylko poradzenia sobie z obecnie odczuwanymi skutkami choroby, ale także zmiana sposobów myślenia i zachowania. Również regulowanie uczuć i emocji, nauczenie konstruktywnego radzenia sobie z problemami i trudnościami.
  6. Leczenie farmakologiczne. Leczenie farmakologiczne przynosi dość szybkie rezultaty, nie jest jednak zbyt trwałe – to znaczy, że po zaprzestaniu przyjmowania leków objawy mogą powrócić. Ważne zatem, aby łączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią. Choć przyjmowanie leków z zasady nie jest niezbędne to jednak konsultacja u lekarza psychiatry jest dość częstym zaleceniem psychoterapeuty. Może być to spowodowane znacznym nasileniem objawów, dużym wpływem objawów na radzenie sobie w ważnych sferach życia czy brakiem siły pacjenta do podejmowania jakichkolwiek działań. Ostatnią, ale też najważniejszą przyczyną udania się do lekarza i rozpoczęcia leczenia pod kierunkiem psychiatry jest występowanie opisanych powyżej myśli samobójczych. W takiej sytuacji konsultacja lekarska jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia lub kontynuowania psychoterapii.

Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu depresji, także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *