Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Podobnie pytanie zadał nam p. Łukasz, sprawdź tutaj.

Witam, mam pytanie – jak mam odbudować zaufanie do narzeczonego po jednej zdradzie? Proszę, pomóżcie mi. Nie wiem, co mam robić, a mam z nim 17-miesięczne dziecko. Nie chcę go stracić, bardzo go kocham, zależy mi na nim.

Odpowiedź psychologa

Pani Iwono,

zdrada jest sygnałem, że w relacji jest kryzys. Warto pamiętać, że zdrada jest doświadczeniem traumatycznym, które istotnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa czy zaufania do partnera. Zdrada wywołuje szereg skrajnych emocji, od nienawiści, złości do smutku, żalu, czy wstydu.

Praca nad odbudowaniem zaufania jest ważnym etapem stworzenia satysfakcjonującej relacji. Wymaga jednak cierpliwości, uczciwości i zaangażowania obu stron. Warto pamiętać, że za relację w związku, odpowiadają obie osoby po połowie.

Odbudowanie zaufania po zdradzie

Po pierwsze warto podjąć szczerą rozmowę z partnerem i potraktować sytuację w relacji jako ważną, wymagającą zmiany. Czasami potrzebna okazuje się wizyta u terapeuty pary, która pozwala w spokojny i bezpieczny sposób przyjrzeć się sytuacji, zrozumieć powody, które doprowadziły do zdrady.

To co istotne, to także zrozumienie własnych emocji, rozpoznanie potrzeb i oczekiwań oraz jasna i klarowna komunikacja. Zdrada może być wydarzeniem, które pozwoli na zbudowanie szczerej i zdrowej relacji. Jednak pod warunkiem, że każda ze stron potraktuje zaistniałą sytuację jako ważną informację o relacji oraz sobie samym.

Wspomina Pani, że jesteście Państwo rodzicami. Zatem to kolejny istotny powód, aby naprawić relacje. Często zdarza się, że osoba która dopuściła się zdrady chce jak najszybciej zapomnieć o zdarzeniu, unika rozmowy, wyjaśnień. To z kolei nie ułatwia drugiej stronie w poradzeniu sobie z faktem bycia zdradzonym. W takiej sytuacji zachęcam, aby zadbała Pani o siebie i podjęła kontakt z psychologiem/psychoterapeuta, aby zrozumieć swoją sytuację i zastanowić się co będzie dobre dla Pani, jak również Waszej rodziny.

Pomagamy odbudować zaufanie parom, które doświadczyły zdrady. Skontaktuj się z nami!

Prowadzi psychoterapię indywidualną. Specjalizuje się przede wszystkim w uzależnieniach, pracuje z osobami dorosłymi – uzależnionymi, współuzależnionymi, pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych (którzy jako dzieci doświadczali przemocy psychicznej, fizycznej oraz zaniedbań). Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *