Jak mądrze wychowywać dziecko Sensity.pl

Jak mądrze wychowywać dziecko?

Rodzice są stale bombardowani przez nowe trendy dotyczące wychowywania ich pociech. Często te mody odbijają się od jednej skrajności do drugiej. Nic dziwnego, że współcześni rodzice są mocno zdezorientowani.

Relacje rodzinne mają wpływ na nasze całe życie

Rodzicielstwo to relacja, która będzie towarzyszyć Tobie i dziecku do końca życia, warto aby była oparta przede wszystkim na głębokiej miłości. Aby się w tym nie zagubić należy wziąć głęboki oddech, cieszyć się sobą nawzajem i stworzyć bliskie więzi. Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z hierarchii rodzinnej. Rodzic zawsze powinien być tym odpowiedzialnym, ale powinien także szanować uczucia swojego dziecka. Weź za przykład swoich rodziców, przypomnij sobie najlepsze z tego, co zrobili. Zachowując zdrowy rozsądek połącz sposoby rodziców z radami dla nowoczesnych rodzin.

Jakość relacji stanowi o sile dziecka

W rodzinie ważna jest bliskość. Neurobiolodzy udowodnili, że połączenie rodzic-dziecko zostaje wpisane w struktury rozwijającego się mózgu. Tworzenie bliskich więzi jest więc ważniejsze niż inne aktywności Twojej pociechy. Sposób, w jaki rozmawiasz z dzieckiem, w jaki pokazujesz, że jest kochane, szanowane, cenione, wzmacnia mózg i sprawia, że młody człowiek ​​staje bardziej odporny na wszystkie życiowe wyzwania.

 Idealni rodzice =  zestresowane dziecko

Warto się dwa razy zastanowić zanim zapiszesz dziecko na wszystkie możliwe zajęcia pozalekcyjne, kiedy znajdziecie czas na budowanie więzi. Przestań za wszelką cenę starać się być “idealnym rodzicem” i po prostu ciesz się swoim dzieckiem. Zamiast dbać o wypełnienie dziecku każdej wolnej minuty ambitnymi zadaniami i zamartwiać się o każdy szczegół, poświęć swój czas i energię, by wspólnie spędzić czas na zabawie albo rozmowie. Pamiętaj, że dziecko doskonale wyczuwa Twoje emocje, więc także będzie przejmować Twój stres. Zastanów się, czy nie lepiej, aby absorbowało spokój i poczucie szczęścia?

Nie przejmuj się, że nie jesteś idealny. Twoje dziecko nie potrzebuje ideału, tylko mądrej i dojrzałej miłości. Pamiętaj, Twoje dziecko chce Cię widzieć szczęśliwym!

——-

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Robin Berman, Permission to Parent, psychologytoday.com

Dodatki: Krzysztof Włodarczak

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *