Jak kłócić się przy dziecku?

Jak kłócić się przy dziecku?

Jak kłócić się przy dziecku – najlepiej się nie kłócić, ale wiadomo chęci chęciami, a życie życiem. Tak jak w każdym związku zdarzają się konflikty i nieporozumienia, tak i każdym rodzicom zdarzyło się pokłócić przy dzieciach. I na pewno po każdej takiej sytuacji widzieliśmy reakcje naszych pociech, która chwyta za serce i zastanawiamy się jak zareagować, co powiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi o konfliktach i kłótniach.

Konflikt jest elementem życia

Choć czasem chcielibyśmy, żeby było inaczej to jednak konflikty, nieporozumienia, różnice zdań czy światopoglądów są nieodłącznym elementem życia. Zadaniem rodziców jest przygotować swoje dzieci do radzenia sobie z nimi w konstruktywny sposób. O tym, jak rozmawiać z dzieckiem o kryzysie w małżeństwie pisałam tutaj.

Nie mówmy dzieciom, że nie wolno się złościć, ani z nikim kłócić. Powiedzmy im, że czasem tak się dzieje, że dwie osoby mają różne zdanie na ten sam temat i można o tym porozmawiać, można być ciekawym zdania drugiej osoby, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Taka rozmowa z dzieckiem może też być świetnym wstępem do rozmowy, o tym czym jest tolerancja.

Rodzina najlepszym poligonem doświadczalnym

Nieraz kusi nas, aby chronić nasze dzieci przed trudnymi doświadczeniami. Jednak liczenie na to, że nigdy nic trudnego nasze dziecko nie spotka jest mało realne. Bliższa jest mi idea, żeby odpowiednio do wieku pokazywać dziecku świat takim jaki jest, z jego jasnymi i ciemnymi stronami.

Bo gdzie najlepiej nauczyć się, jak radzić sobie ze złością, albo jak wyjść z konfliktu? W środowisku, w którym czujemy się bezpieczni. Więc jeżeli zdarzy się, że dziecko będzie świadkiem naszej kłótni, nie bójmy się powiedzieć:

Kochanie dorośli, tak jak i dzieci, czasem się kłócą. Ale to nie znaczy, że przestają się kochać czy lubić. Ty jednego dnia pokłócisz się z koleżanką, a drugiego czasem nawet tego nie pamiętasz. Z nami jest tak samo.

Przy takiej okazji warto poruszyć temat emocji jakie mogą towarzyszyć konfliktowi, może to być złość, ale też smutek czy strach. Porozmawiajmy jak można je pokazać, jak sobie z nimi radzić.

Jeśli dziecko powie – Nie lubię, gdy się kłócicie – można odpowiedzieć – Wiesz my też nie lubimy się kłócić i staramy się tego nie robić. Ale bardzo się cieszę, że mi o tym mówisz. To ważne, mówić o tym co nam się nie podoba lub czego nie lubimy.

Zauważajmy emocje i reakcje dziecka: Musiałeś się przestraszyć, gdy zobaczyłeś, że mówimy na siebie podniesionym głosem.

Konflikty, kłótnie czy krzyk, według badań działają na układ nerwowy dziecka podobnie jak przemoc fizyczna. Musimy pamiętać o przytuleniu dziecka, ale też o zapewnieniu go, że to nie jego wina. Dzieci słysząc, jak rodzice się kłócą, często przypisują sobie winę, albo stają po stronie jednego z rodziców – musimy pamiętać, że to nie jest ich rolą. Naszą rolą jest za to zapewnić ich, że dorośli potrafią sobie radzić w takich sytuacjach, pogodzić się i dojść do porozumienia.

Czego nie mówić do siebie?

Jeżeli dziecko jest obecne przy naszym konflikcie i wkroczy między nas z płaczem czy krzykiem, postarajmy się nie mówić rzeczy typu:

Widzisz – przez Ciebie dziecko płacze.

To Twoja wina, weź go teraz ogarnij.

Czyli nie wikłajmy naszego dziecka. Zamiast tego pochylmy się nad nim, powiedzmy:

Masz rację – rodzice się pokłócili i teraz muszą dojść do porozumienia. Zaraz na pewno nam się to uda.

Po prostu starajmy się być dla dziećmi nauczycielami emocji – wszystkich tych przyjemnych i tych trudniejszych. Pokazujmy, jak je przeżywać, jak doświadczać, jak sobie z nimi radzić. Budujmy w nich mądre poczucie wartości, oparte na przekonaniu, że mogą znaleźć rozwiązanie w różnych sytuacjach, że o wszystkim można rozmawiać. A przede wszystkim budujmy dobry związek, żeby nasze dzieci wiedziały do czego w życiu dążyć.

Skutecznie pomagamy rozwiązać problemy rodzinne. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *