Jak być sobą i osiągnąć samoakceptację?

Jak być sobą i osiągnąć samoakceptację?

Dobry wieczór!

Nie wiem, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc, ale sądzę, że psycholog mógłby być najlepszy.

Czuję, że cały świat to gra pozorów, że wszyscy robią coś na pokaz i że gramy w „theatrum mundi”. Odnosząc się do siebie – mam wrażenie, że zawsze gram, nie jestem „sobą”, nie odkryłam jeszcze prawdziwej siebie. Do takich rozmyślań doprowadził mnie film, o technologicznym oczyszczeniu, w którym jego autor poleca wyjście na spacer do lasu. Tutaj zdałam sobie sprawę, że na takim wyjściu zrobiłabym pewnie wiele zdjęć, „snapów” i w ogóle nie przyjmowała piękna lasu, albo robiłabym to sztucznie, z wyobrażeniem siebie, np. wdychającej głęboko powietrze, tak jak widzimy np. w reklamach, w filmach.

Nie wiem, co z tym poczuciem zrobić? Teraz łapię się co chwila na tym, że nie jestem „prawdziwa”. Jak zacząć żyć bez pozorów?

Witam,

Każdy z nas wychował się w innym środowisku, w innej rodzinie. Różne sytuacje, które miały miejsce w przeszłości doprowadziły do ukształtowania się negatywnych przekonań o nas samych. Przekłada się to na negatywne myślenie o sobie typu „inni nie polubią mnie taką jaką jestem, bo jestem niewystarczająco interesująca/za mało zabawna/za mało otwarta”.

Wtedy tworzymy sobie pewien obraz osoby, która według nas będzie zaakceptowana i polubiona przez innych. Taki obraz może być zaczerpnięty z naszych własnych doświadczeń, patrząc na osoby które sami lubimy. Natchnieniem do takiego obrazu mogą być również właśnie reklamy, filmy czy książki. To jest nasza maska, którą ubieramy w odpowiednich sytuacjach, kiedy obawiamy się, że tacy jacy jesteśmy nie zostaniemy zaakceptowani. Maska ma za zadanie zasłonić prawdziwych nas. Z jakiegoś powodu zakładamy ją, bo tak naprawdę sami nie akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy.

Negatywne przekonanie o nas samych tkwi bardzo głęboko w nas, jednocześnie zaburzając postrzeganie rzeczywistości. Mimo tego, że to przekonanie jest przykre dla nas powoduje ono, że wiele sytuacji interpretujemy tak, żeby to przekonanie zostało potwierdzone, co jeszcze silniej nas w nim utwierdza. Z tego też względu często nie zauważmy sytuacji, które zaprzeczają temu przekonaniu lub wręcz przez częste zakładanie masek nie mamy możliwości sprawdzenia czy faktycznie tak jest, że taki jaki jestem – jestem nie do zaakceptowania przez innych.

Życie bez pozorów zaczyna się wtedy, kiedy sami siebie polubimy takimi jakimi jesteśmy.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *