Jak budować więź z dzieckiem?
Zbudowanie dobrej, bezpiecznej więzi z dzieckiem to najlepsza inwestycja w jego przyszłość. Pytanie – co oznacza dobra więź i jak ją zbudować?
Więź, czyli co?
Gdy myślę o więzi to myślę o bezpiecznej relacji, takiej opartej na zaufaniu i akceptacji. Wewnętrznej pewności u dziecka, że na rodzica zawsze można liczyć, że niezależnie od tego w jakiej jesteśmy sytuacji wysłucha nas, pomoże, udzieli wsparcia, postara się zrozumieć, będzie obok.
Dwa najważniejsze słowa w budowaniu więzi to bliskość i relacja. I ta kolejność wydaje się być znacząca, ponieważ z maleńkim dzieckiem więź można zbudować poprzez bliskość – to ona jest podstawą. Dotyk, kontakt fizyczny to język niemowląt. Liczne badania potwierdziły znaczenie dotyku i bliskości fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci i budowaniu więzi z nimi.
Krok pierwszy – bliskość jako potrzeba
Badania H.Harlowa przeprowadzone na oseskach szympansów pokazały, że bliskość i poczucie bezpieczeństwa są potrzebą ważniejszą niż zaspokojenie głodu. Małe szympansiątka mające do wyboru drucianą, nieprzyjemną w dotyku „mamę” z pokarmem vs pluszową, miękką i ciepłą – wybierały tę drugą.
Naukowcy zaobserwowali także, że maleńkie dzieci czekające na adopcję rozwijają się lepiej i szybciej, jeśli są przytulane przez swoich opiekunów. Dotyk okazał się także bardzo ważny dla wcześniaków – bliskość z rodzicem i jego dotyk pomagają w rozwoju i dojrzewaniu układu nerwowego.
Krok drugi – świadome budowanie relacji
Gdy dziecko zacznie odróżniać siebie od matki, możemy zacząć budowanie relacji nie tylko poprzez bliskość i dotyk. Na budowanie takiej relacji składa się przede wszystkim:
- Zainteresowanie dzieckiem, pokazanie mu, że jest dla nas ważne. Uważne, aktywne spędzanie z nim czasu. Dzieci naprawdę tego potrzebują. Niezależnie od wieku chcą czuć się dla rodziców ważne, chcą mieć poczucie, że rodzice znają ich oraz ich potrzeby i zainteresowania.
- Ciekawość jest ważna w budowaniu każdej relacji – otwartość na drugą osobę, chęć poznania jej punktu widzenia, zrozumienia jej emocji, odczuć. Można powiedzieć dziecku: „Nie złość się”, ale można też wejść w jego świat z takimi słowami: „Widzę, że się złościsz, ciekawe co Cię tak zdenerwowało”. Różnica w samych słowach może niewielka, ale w odbiorze dziecka – ogromna.
- Akceptacja jako bardzo ważny element budowania więzi. Aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie z rodzicem i zacząć budować z nim więź – musi poczuć się akceptowane takie jakie jest.
- Osobisty feedback – to jest rzecz, której rodzice często się obawiają w kontakcie z dzieckiem. A to właśnie on powoduje, że nawiązujemy z nimi porozumienie, bo widzą w nas człowieka z krwi i kości, który też był w różnych sytuacjach, bał się czegoś, złościł, czy ponosił klęskę. Nasze doświadczenia, nasz osobisty feedback jest dla dzieci bardzo ważny. Gdy przed wizytą u dentysty, powiemy, że sami też się boimy i nie zawsze to lubimy – nie tracimy autorytetu w oczach dziecka, za to pokazujemy jak można sobie radzić w takich sytuacjach, że każdy człowiek przeżywa podobne emocje.
Budowanie więzi to droga
Zbudowanie więzi z dzieckiem to praca na całe lata. Nie jest to jednorazowe zadanie do wykonania, lecz droga do wspólnego przejścia. Przytulajcie, bądźcie blisko, bądźcie ciekawi, uważni i zainteresowani.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!