Fobia społeczna, agorafobia, napady paniki. Jak przestać się bać?
Czy lęk można wyleczyć?
Coraz częściej trafiają do mnie pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń lękowych (lęk społeczny, nerwica lękowa, lęk napadowy, agorafobia). Przychodzą załamani, zrezygnowani, przekonani, że nie da się im pomóc. Większość osób, często po nieudanych próbach leczenia farmakologicznego, dochodzi do wniosku, że tak już musi być i próbuje zaakceptować swój problem.
Konsekwencje nieleczenia lęku
Taka postawa powoduje coraz większe wycofanie z życia towarzyskiego, kłopoty z zaliczeniem egzaminów, pracę poniżej kwalifikacji, utratę pracy, a w skrajnych przypadkach izolację społeczną oraz zamknięcie się w domu.
Bardzo częstą konsekwencją nieleczenia tego problemu jest depresja. I zwykle dopiero ona, zmusza do szukania pomocy. Jednak zaburzenia lękowe w połączeniu z depresją nie są już tak proste w leczeniu, jak mogłyby być, gdyby pacjent zgłosił się na terapię po pierwszym napadzie paniki lub zaraz po tym, jak zauważy, że lęk zaczyna utrudniać mu codzienne funkcjonowanie.
Dlaczego nie chcemy się leczyć?
Wielokrotnie zadawałam moim pacjentom pytanie, dlaczego czekają do ostatniej chwili, do momentu, kiedy czują, że lęk przypiera ich do muru? Najczęściej padającą odpowiedzią był wstyd. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że jeśli inni dowiedzą się o naszych lękach to nas wyśmieją i odrzucą.
Podobne przekonania dotyczą wizyty u terapeuty: “Jeśli mu powiem, że:
- mam zawroty głowy, kiedy wchodzę do centrum handlowego,
- pocą mi się ręce, kiedy płacę przy kasie,
- chodzę pieszo, bo robi mi się słabo w tramwaju,
- nie mam pracy bo boję się pójść na rozmowę kwalifikacyjną
…… to przecież mnie wyśmieje”.
Lęk to problem powszechny
Tymczasem, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaburzenia lękowe należą do najczęściej zgłaszanych problemów w gabinetach terapeutycznych. Wachlarz różnego rodzaju fobii, lęku społecznego jest na tyle szeroki, że nawet najdziwniejszy naszym zdaniem przedmiot lęku, nie powinien zaskoczyć doświadczonego terapeuty.
Lęk nie zabija, lęk można oswoić
Im wcześniej rozpoczniemy pracę z lękiem, tym mniejsze spustoszenie zasieje on w naszym życiu.
Marta Mauer-Włodarczak jest właścicielem poradni Sensity.pl, w której prowadzi terapię par i małżeństw, a także konsultacje dotyczące problemów wychowawczych. Czytaj więcej…
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!