Dziecko sposobem na kryzys w związku

Dziecko sposobem na kryzys w związku?

„Ostatnio w naszym związku nie najlepiej się dzieje, ale teraz jestem w ciąży, więc, gdy pojawi się dziecko to na pewno jakoś wszystko się poukłada” – brzmi znajomo? Na pewno każdy z nas przynajmniej raz usłyszał takie zdanie, a może nawet był jego autorem.

Dziecko sposobem na kryzys – prawda czy fałsz?

Niestety jest to błędne założenie, często ciągnące za sobą negatywne zarówno dla związku, jak i dla dziecka konsekwencje. Dlaczego? Dlatego, że pojawienie się dziecka w naszym życiu, jest jedną z największych zmian, jakich przyjdzie nam doświadczyć. Co więcej jest to zmiana, na którą nie bardzo da się przygotować, dopóki się ona nie wydarzy.

Niby wszyscy wiemy – będzie dziecko, będzie inaczej. Ale czy naprawdę wiemy, jak zmieni się nasze życie, że od tej pory nie jesteśmy już jedynymi Panami naszego czasu i życia. Że przyjdzie nam się zmierzyć z nowymi rolami, ze zmianą nawyków, a to wszystko będzie nagłe, szybkie, nie będzie możliwości odłożenia „na później” i że przyjdzie nam tych zmian dokonywać przy ogromnym zmęczeniu?

Etapy życia rodziny, a kryzysy

Każda rodzina wchodzi w różne etapy życia. W psychologii mówi się o etapie:

  • narzeczeństwa
  • wczesnego małżeństwa bez dzieci
  • małżeństwa z niemowlakiem
  • z przedszkolakiem
  • z nastolatkiem
  • opuszczonego gniazda

Każdy z tych okresów w życiu wiąże się z pewnym kryzysem, ponieważ zaburzona zostaje dotychczasowa równowaga. Zasady, role, zachowania, które sprawdzały się na danym etapie, okazują się nieskuteczne na kolejnym. To jak udaje nam się wejść w nowy etap, w dużej mierze zależy od tego na ile skutecznie rozwiązany został poprzedni, jak potrafimy się komunikować w sytuacjach kryzysowych, w jaki sposób rozwiązujemy problemy, na ile się znamy, rozumiemy, wspieramy.

Kryzys a dziecko

Założenie, że dziecko pomoże nam pokonać trudny czas w związku jest o tyle zgubne, że pojawienie się małego człowieka na świecie i czas stawania się rodzicami, jest ogromnym wyzwaniem dla młodych ludzi i sam w sobie bywa powodem kryzysu.  

Myśląc o powiększeniu rodziny, warto robić to świadomie. Mieć pewność co do siebie nawzajem. Przekonanie, że w trudnych chwilach zmian i zmęczenia, będziemy mogli liczyć na siebie, być dla siebie wsparciem – wtedy czas ciąży i pierwszych miesięcy z niemowlakiem, może być wspaniałym, pełnym doświadczeniem dla związku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *