Dlaczego tata jest ważny i potrzebny od pierwszego dnia życia dziecka?

Dlaczego tata jest ważny i potrzebny od pierwszego dnia życia dziecka?

Stawanie się rodzicem to proces

Stawanie się rodzicem to długotrwały proces, który swoje początki ma już w dzieciństwie. Gdy podejmujemy decyzję o dziecku, w naszych głowach uruchamia się myślenie – jakim chcę być rodzicem, jakich sam miałem rodziców, czy chciałbym być do nich podobny czy może zupełnie inny.

Kiedyś role męskie i kobiece w związku, a co za tym idzie rola mamy i taty, były jasno określone. Mama zajmuje się niemowlakiem, tata zaczyna włączać się, gdy dziecko staje się kontaktowe. Echo tych poglądów wciąż odbija się w uwagach naszych rodziców, gdy zostają dziadkami. Niejednokrotnie trudno im zaakceptować, że mężczyzna chce i może, dobrze i odpowiedzialnie zająć się noworodkiem. Co z resztą często staje się przyczyną niejednej kłótni rodzinnej.

Rodzicielstwo – oczekiwania odnośnie zaangażowania

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wzorce kulturowe dotyczące rodzicielstwa uległy dużym zmianom. Oczekujemy od mężczyzn współodczuwania okresu ciąży, uczestniczenia w badaniach, obecności przy porodzie, a w dalszej kolejności takiego samego zaangażowania w opiekę nad dzieckiem. Jest to sytuacja dla mężczyzn nowa i nie każdy łatwo i szybko się w niej odnajduje. Pokolenie mężczyzn, którzy teraz stają się ojcami rzadko kiedy pamiętają swojego ojca inaczej niż zza gazety.

W gabinecie często słyszę skargi od kobiet, że mężczyźni mało angażują się w opiekę nad małymi dziećmi, niechętnie przejmują obowiązki związane z codzienną pielęgnacją, opieką czy zabawą ze swoimi dziećmi. Zawsze w takiej sytuacji zadaje pytanie czy przygotowując się do roli mamy i taty, para rozmawiała o swoich wyobrażeniach i oczekiwaniach na ten temat. Niestety wciąż tkwi w nas przekonanie, że takie rzeczy się wie, że intuicja zadziała i że to wszystko stanie się naturalnie. A przecież dziecko to jedna z ważniejszych decyzji i zmian jakie spotykają nas w życiu. Warto do sprawy podejść odpowiedzialnie i świadomie.

Trudność w kontakcie

Mężczyźni często zgłąszają trudność w opiece nad małym dzieckiem – niejednokrotnie u podłoża leży lęk, że swoją niewiedzą i niezrozumieniem potrzeb małego człowieka, mogą zrobić mu krzywdę. Gdy dziecko nieco podrośnie, ale wciąż jest w tzw. okresie prewerbalnym, mówią, że nie wiedzą o co mu chodzi. Poniekąd może tak być. Ewolucyjnie mężczyźni gorzej od kobiet odczytują sygnały niewerbalne. A przecież małe dziecko komunikuje się z nami przede wszystkim pozawerbalnie. Ale to nie znaczy, że nie można się tego nauczyć i że nie warto poświęcić temu czas i zaangażowanie.

Pierwsze miesiące życia dziecka to inwestycja w dalszą relacje

W pierwszych miesiącach życia buduje się silna więź dziecka z rodzicem. Kiedyś twierdzono, że taka więź może się wytworzyć jedynie między matką, a dzieckiem. Ale dziś wiemy, że płeć rodzica nie ma tu znaczenia, co więcej silną więź dziecko w pierwszych miesiącach może wytworzyć z obojgiem rodziców. Dlaczego to ważne? Bo ten fundament to podstawa naszych dalszych relacji z dzieckiem.

Ojciec, który nie angażował się w pierwszym okresie w opiekę i wychowanie, często zgłasza trudność, że dziecko nie chce spędzać z nim czasu, że i tak ze wszystkim idzie do mamy. A wynika to z tego, że dziecko, które nie zna dotyku, zapachu, głosu rodzica od pierwszych dni, nie czuje się w pełni bezpiecznie w relacji z tą osobą. Zawsze wybierze tego rodzica, z którym więź budowało od pierwszych dni swojego życia.

Zaangażowany tata, a wsparcie mamy

Poziom zaangażowania w opiekę nad małym dzieckiem, jest często przyczyną kłótni i nieporozumień młodych rodziców. Trudność polega na tym, że zaangażowanie kobiety i mężczyźni różni się od siebie. Nie jest ani gorsze, ani lepsze, jest po prostu różne, bo my różnimy się od siebie. A kobiety często oczekują od mężczyzny, że zajmie się on dzieckiem dokładnie tak samo jak ona.

Nie nauczony opieki nad dzieckiem mężczyzna, który nie ma na starcie hormonów ułatwiających opiekę nad noworodkiem, z dużą obawą i niepewnością podchodzi do swojego dziecka. Bardzo chce, ale z reguły bardzo nie wie jak. I tu często, my kobiety, wkraczamy z krytyką – źle to robisz, nie tak go bierzesz, nie tak karmisz, źle przewijasz – i gasimy zapał, zamiast go rozpalać.

Ważne, aby dać młodemu tacie czas i przestrzeń na zbudowanie bliskiej relacji z dzieckiem. Swojej własnej, która ma prawo, a nawet powinna być różna, od relacji z mamą.

Zaangażowanie ojców w opiekę nad dzieckiem – dlaczego warto?

Czy warto zadbać o to, aby mężczyzna był od samego początku zaangażowany w opiekę nad dzieckiem? Warto i to z wielu względów:

  1. Spędzając czas z niemowlakiem, nawiązujemy niepowtarzalną więź, która będzie inwestycją w dalsze nasze relacje.
  2. Dziecko małe jest tylko raz i w dodatku bardzo krótko; szkoda było by to przegapić.
  3. Mężczyzna opiekujący się dzieckiem, staje się atrakcyjniejszy w oczach partnerki.
  4. Podobne zaangażowanie w opiekę pozwala na lepsze porozumienie i komunikację w związku.
  5. Dziecko potrzebuje poznać świat zarówno z męskiej, jak i kobiecej perspektywy. Potrzebuje doświadczyć matczynej czułości i ojcowskiej energii. Ta równowaga jest potrzebna w całym naszym życiu i dobrze jest poznawać ją od początku.
  6. Każdy mężczyzna, chce być ważną osobą w życiu swojego dziecka, ale to samo się nie dzieje. Bliska, czuła relacja oparta na zaufaniu, miłości i poczuciu bezpieczeństwa, nie buduje się od pewnego momentu, lecz od samego początku.

Warto od początku zaangażować się w czas spędzany z dzieckiem, uczyć się jego emocji, reakcji. Warto dać sobie do tego przestrzeń i wspierać się nawzajem w roli taty i mamy.

Prowadzimy poradnictwo wychowawcze dla rodziców. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *