Dlaczego szukam rodziców w obcych osobach

Dlaczego szukam rodziców w obcych osobach?

Witam! Chciałam się dowiedzieć dlaczego szukam rodziców w obcych osobach skoro mam swoich? Jest to dla mnie bardzo ciężkie i trudne. Czy to jest jakiś syndrom związany z dzieciństwem? Mam 19 lat. Pozdrawiam,

Edyta

Pani Edyto,

problem opisany jest bardzo ogólnie, dlatego nie do końca rozumiem co Pani ma na myśli pisząc, że szuka w obcych osobach rodziców. Poniżej przedstawię dwa różne powody takiego zachowania, jednocześnie podkreślając, że są to tylko hipotezy. Aby postawić diagnozę potrzeba zdecydowanie więcej informacji na ten temat.

Ma Pani 19 lat, warto zaznaczyć, że jest to przełomowy, a zarazem trudny okres życia związany z dorastaniem, czyli granicą między dzieciństwem, a dorosłością. Człowiek szuka wtedy miejsca w świecie i buduje granice. Zaczyna brać odpowiedzialność za siebie- swoje życie, podejmuje pierwsze, ważne decyzje oraz odczuwa ich konsekwencje. Niejednokrotnie budzi to lęk przed porażką, przy jednoczesnej chęci usamodzielnienia się. Przejawia się to często buntem. Zdarza się, że rodzice bagatelizują problemy dzieci w tym okresie, czego efektem jest poczucie odrzucenia i osamotnienia dziecka. Następstwem takiej rekcji może być poszukiwanie innych autorytetów, bądź wsparcia u obcych osób.

Innym wytłumaczeniem Pani zachowania może być chęć zaspokajania niezrealizowanych potrzeb w relacji z rodzicem oraz przenoszenia ich na inne osoby. Rola rodziców w procesie wychowania dziecka jest kluczowa i powinna spełniać następujące funkcje:

  • opiekuńczą – dbanie o szeroko rozumiane bezpieczeństwo dziecka i rozwijanie samodzielności,
  • kształcącą – polegającą na rozwijaniu umiejętności poznawczych dziecka,
  • emocjonalną – zaspakajającą potrzeby miłości, przynależności, wymiany uczuć, zrozumienia i szacunku.

Efektem takiego działania jest więź emocjonalna między dzieckiem a rodzicem. Być może odczuwa Pani pewne deficyty w tej relacji i szuka ich odzwierciedlenia u innych. To są tylko hipotezy. Aby poznać prawdziwe motywy zachowań, trzeba dokładnie przeanalizować kluczowe dla rozwoju etapy życia człowieka. Z pomocą psychoterapeuty powinna znaleźć Pani odpowiedź na nurtujące Panią kwestie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *