Depresja dziecięca Sensity.pl

Depresja dziecięca – prawda czy fałsz?

Kiedyś uważano, że na depresję mogą cierpieć jedynie dorośli. Prawdopodobnie z takiego powodu, że w przeszłości nikt nie pytał dzieci, w jakim nastroju się znajdują. Dziś wiemy, że na depresję zapadają również dzieci.

Depresję u dzieci warto leczyć, ponieważ może mieć negatywne skutki, m.in.: zwiększa ryzyko występowania epizodów depresyjnych w przyszłości, wpływa negatywnie na przystosowanie społeczne dzieci, wpływa na pogorszenie jakości oraz ilości relacji rówieśniczych,  wpływa na obniżenie wyników szkolnych, a w skrajnych przypadkach może powodować myśli samobójcze, pragnienie śmierci.

Co wpływa na rozwój depresji u dzieci?

Do powstawania zaburzenia depresyjnego u dzieci przyczynia się wpływ rodziny, predyspozycje fizjologiczne, wybór błędnych sposobów przetwarzania informacji. Jeśli chodzi o wpływ rodziny, to należy zaakcentować głównie trudne sytuacje, w jakich dziecko przebywa – sytuacje takie, jak rozwód, separacja, konflikty. Istotne są także warunki, w jakich dziecko się wychowuje, czyli stan psychiczny rodziców (np. depresja rodzica), poświęcanie dzieciom zbyt małej ilości uwagi oraz spędzanie wspólnie zbyt małej ilości czasu.

Na rozwój depresji mogą mieć wpływ nadmierne wymagania w stosunku do dziecka, jak również przeciążenie zbyt dużą ilością zajęć pozaszkolnych. Do prawidłowego rozwoju, oprócz zaspakajania potrzeb poznawczych dziecko potrzebuje również czasu na swobodną zabawę, niczym nieskrępowaną aktywność, bez ocen, bez presji, która nie rodzi frustracji.

Do objawów depresji u dzieci należą m.in.: smutek, płaczliwość, brak chęci do zabawy, drażliwość, bojaźliwość, męczliwość.

Jak wygląda profilaktyka depresji u dzieci?

W szeroko rozumianej profilaktyce istotnym jest zaspakajanie potrzeby bliskości, potrzeby przynależności dziecka. Ważne są także wyrażanie zainteresowania dzieckiem oraz wyrażanie uczuć (werbalne np. mówienie, że dziecko się kocha i niewerbalne np. przytulanie). Istotnymi elementami są również rozmowy z dzieckiem na temat jego uczuć, trudności, przyjaźni, zainteresowań, docenianie jego postępów i ich chwalenie.

Jeśli dzieci nie są leczone istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania w życiu dorosłym. Warto dodać, że nie każde pogorszenie nastroju, czy płacz są oznaką zaburzenia depresyjnego. W razie wątpliwości można porozmawiać ze specjalistą. Ze specjalistą – psychologiem, psychiatrą, można również umówić się na konsultację, jeśli zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu, nastroju naszego dziecka.

O tym, że depresja dziecięca stanowi coraz większy problem można przeczytać w artykule Jak rodzice mogą pomóc dzieciom uniknąć depresji?. Zachęcamy do lektury.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *