Czym jest szantaż emocjonalny Sensity.pl

Czym jest szantaż emocjonalny?

Dzień dobry, nurtuje mnie pewne pytanie. Przeczytałam, że szantaż emocjonalny to forma manipulacji. Jednak w słowniku języka polskiego, ani na stronach internetowych w definicji słowa “szantaż” nie ma określenia “emocjonalny”. Zatem pytanie: czy możliwy jest szantaż, który nie byłby emocjonalny? Wydaje mi się, że każdy szantaż niezależnie od tego kto go stosuje, wpływa na czyjeś emocje. Od jakiegoś czasu bardzo męczy mnie ta kwestia.

Proszę o pomoc, Maja

 

Pani Maju,

Należy rozgraniczyć pojęcia “szantażu emocjonalnego” jako formy manipulacji od szantażu, będącego de facto działaniem bezprawnym, często przestępstwem.

Ten drugi polega na wymuszaniu określonych działań za pomocą wzbudzania uczucia strachu i tym samym prawie zawsze wzbudza emocje po stronie ofiary, niekoniecznie zaś szantażysty.

Określenie “szantaż emocjonalny” odnosi się raczej do zestawu zachowań w kontakcie interpersonalnym, ukierunkowanych na manipulację, a więc nie bezpośredni nacisk w jasno określonym celu, ale wzbudzenie uległości ofiary takich praktyk. Komunikaty odnoszą się tu częściej do poczucia winy i obowiązku niż wprost do wywołania strachu.

Oczekiwania szantażysty są też “rozmywane” w tych środkach nacisku, co wiąże się z trudnością wzięcia odpowiedzialności za własne potrzeby. Bardzo często związane jest to z nieświadomym procesem – szantażysta “wierzy” w moralną słuszność swoich roszczeń i w tym sensie emocje są tu obecne od samego początku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *