Czy w Twoim związku brakuje czasu tylko we dwoje Sensity.pl

Czy w Twoim związku brakuje czasu tylko we dwoje? Pora to zmienić!

Dzieci, rodzina, praca, przyjaciele… często trudno jest nam pogodzić wszystkie zobowiązania, tak aby znaleźć czas dla ukochanej osoby. Zdarza się, że nie nadążamy za tempem życia. Obowiązki stale się mnożą, aż w końcu czas dla drugiej osoby znika z listy naszych priorytetów. Zapominamy, że czas wspólny powinien być istotnym elementem życia w małżeństwie. Na szczęście okazuje się, że jest kilka prostych, skutecznych sposobów, aby zmienić tę sytuację.

Jeśli w naszym związku brakuje czasu tylko we dwoje, to warto pamiętać o poniższych punktach:

1. Znajdźmy dla siebie chociaż godzinę w tygodniu

Spędzajmy przynajmniej godzinę w tygodniu tylko z małżonkiem! Niech to będzie czas bez dzieci, przyjaciół, innych członków rodziny. Zarezerwujmy tę godzinę wyłącznie dla nas. Ustalmy stały, powtarzalny termin, który możemy przełożyć tylko w sytuacjach awaryjnych. Niech to będzie czas, na który oboje będziemy czekać. Cieszmy się z jego nadejścia. Jeśli dziećmi nie mogą się zająć dziadkowie albo niania, to umówmy się z partnerem na wieczór, kiedy położymy je spać.

2. Świętujmy rocznice

Celebrowanie rocznic pozwoli dostrzec jak rozwinęła się relacja, jak zmieniliśmy się jako jednostki oraz jako para. Ważne, abyśmy wspominali dlaczego się w sobie zakochaliśmy – to zbliża i sprawia, że dostrzegamy w małżonku to, co jest w nim wyjątkowe. Wspominajmy szczęśliwe chwile spędzone razem. Być może poczujemy chęć, aby odtworzyć niektóre z tych momentów.

3. Nauczymy się zarządzania czasem

Czas, cierpliwość, planowanie i determinacja są niezbędne, aby związek się rozwijał i dobrze funkcjonował. Podpowiadamy cztery kroki, które pomogą się nam lepiej zorganizować:

  • planujmy z wyprzedzeniem – przeznaczmy przynajmniej 10 minut dziennie, aby zaplanować przebieg dnia tak, by zorganizować dla małżonka jak najwięcej czasu;
  • delegujmy – jeśli ktoś może nam pomóc coś zrobić, abyśmy zyskali więcej czasu dla związku, to zawsze poprośmy o tę pomoc, nawet jeśli są to proste czynności (np. poprośmy dzieci, aby pozmywały po kolacji);
  • nauczmy się odmawiać;
  • ograniczmy dodatkowe zajęcia – oczywiście dodatkowe aktywności są dobre, gdyż pomagają się nam rozwijać, lecz skoro nie mamy czasu dla drugiej osoby, to prawdopodobnie zaplanowaliśmy ich za dużo, warto przemyśleć z czego można zrezygnować na korzyść związku.
4. Znajdźmy wspólne zajęcia

Odkryjmy wspólne hobby, zapiszmy się razem na kurs. Jeśli nie możemy się zgodzić co do formy zajęć, to niech każdy z osobna stworzy listę doświadczeń, jakich chciałby spróbować, a później wypróbujmy pozycje z jednej oraz drugiej listy. Spędzajmy razem czas i bawmy się dobrze. Jeśli na początku trudno nam znaleźć wspólne hobby, to zacznijmy od ustanowienia rytuałów, takich jak wspólnie śniadanie, czy poranny spacer.

5. Pamiętajmy, że partner potrzebuje także czasu tylko dla siebie

To normalne, że nie da się spędzać każdej chwili razem. Partnerzy potrzebują także czasu osobno, tylko dla siebie. Nie odbierajmy tego jako odrzucenia. Pamiętajmy, że czasem zrównoważenie czasu indywidualnego i spędzanego razem może być trudne, gdyż partnerzy muszą się tego nauczyć, poznać swoje potrzeby. Warunek jest taki, żeby czas spędzany osobno nie powodował zaniedbywania relacji małżeńskiej, czy relacji z dziećmi.

Chciałbyś/ chciałabyś dowiedzieć się Jak stać się lepszym partnerem? Zachęcamy do lektury!

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów:  Tips: Finding Time for Each Other, thecoupleconnection.com, Simone Paget, How to make more time for each other, canadianliving.com, Dana Fillmore, You Have to Make Time for Each Other, marriageadvice.com

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *