Czy jestem DDA, jeśli w dzieciństwie stosowano wobec mnie przemoc psychiczną?
Witam! Czy jestem DDA? Nie mieszkałam z ojcem alkoholikiem, ale przez całe dzieciństwo stosowano wobec mnie przemoc psychiczną i teraz tkwię w toksycznym związku. Proszę o radę. Pozdrawiam,
Weronika
Pani Weroniko,
Fakt niemieszkania z ojcem alkoholikiem na pewno w dużym stopniu uchronił Panią od codziennych negatywnych doświadczeń związanych z życiem pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu. Trudno mi określić, jak wyglądała Pani relacja z ojcem, a tym samym jaki miała wpływ na Panią oraz czy ukształtowały się u Pani cechy typowe dla DDA.
Jeśli jednak przez całe dzieciństwo stosowano wobec Pani przemoc psychiczną, a teraz tkwi Pani w toksycznym związku, to warto przyjrzeć się temu, jakie jest Pani funkcjonowanie w relacjach z innymi ludźmi.
Ważne jest też to, do czego potrzebuje Pani odpowiedzi na pytanie: “Czy jestem DDA?” i jakie ma to dla Pani znaczenie? W ramach szukania odpowiedzi na postawione pytania, przydatna byłaby wizyta u psychoterapeuty.
Chcę dodać, że nie każde dziecko alkoholika będzie źle funkcjonowało w dorosłym życiu. Co prawda dużo jest publikacji na temat “syndromu DDA” w kontekście negatywnych skutków wychowania w rodzinie z problemem alkoholowym, ale u dorosłych dzieci alkoholików kształtują się również mocne cechy, np. umiejętność funkcjonowania w sytuacjach kryzysowych, wytrwałość, pracowitość, obowiązkowość, empatia, zaradność, samodzielność. Właśnie dzięki temu, że w trudnych warunkach wzrastali, tak zostali wyposażeni – są to korzyści, czyli druga strona medalu DDA.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!