Problemy adaptacyjne

Często złoszczę się i czuję niepokój. Jak sobie z tym poradzić?

Jestem młodą kobietą. Od ok. 6 miesięcy jestem bardzo nerwowa, często złoszczę się, kłócę, a później mam wyrzuty sumienia. Stałam się aspołeczna. Nie mam ochoty na rozmowy, wyjścia ze znajomymi, jedynie spotykam się z chłopakiem. Często czuję niepokój, mam dziwne myśli, obawy – szczególnie wieczorami. Wtedy płaczę i nie radzę sobie z emocjami. Ostatnio często budzę się w nocy, czuję lęk, muszę zapalać światło i mam problemy z zasypianiem. Co może być powodem tego wszystkiego? Jak mam sobie z tym radzić?

Pani Kasiu,

Zmiana w Pani codziennym funkcjonowaniu jest faktycznie niepokojąca i wyobrażam sobie – budząca napięcie. Nie napisała Pani co było początkiem, więc trudno mi stwierdzić jaki jest powód. Może być tak, że przeżyła Pani coś trudnego i zmiana wystąpiła niemal natychmiast.

W takiej sytuacji może być to reakcja na jakiś rodzaj traumy czy innego trudnego doświadczenia. Jeśli natomiast zmiana następowała stopniowo, stanowiła jakiś proces to może wynikać z długotrwałego stresu, permanentnie występujących trudności czy innych utrudniających codzienność sytuacji w domu, w pracy czy wśród znajomych.

Jeśli chodzi o opisywane przez Panią objawy to mogą świadczyć o różnych trudnościach. Pierwsza część Pani opisu (nerwowość, zwiększona drażliwość, ograniczenie kontaktów ze znajomymi, zmiana w stosunku co wcześniejszego sposobu spędzania czasu) może świadczyć o depresji. Żeby mieć pewność musiałabym mieć trochę szerszy obraz Pani trudności.

Drugim obszarem trudności jest niepokój, lęk i obawa, o których Pani pisze. Jeśli potwierdziłaby się powyższa diagnoza mogą być to jedynie współwystępujące objawy, które mijałyby wraz z leczeniem depresji.

Może być jednak też tak, że są to trudności wskazujące na inne zaburzenia lękowe. Do weryfikacji czy takie u Pani występują konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty. Zachęcam, aby nie zwlekała Pani z udaniem się do specjalisty.

Lęk nieleczony narasta i im dłużej trwa tym trudniej sobie z nim radzić, chociaż oczywiście jest to możliwe na każdym etapie. W przypadku depresji zalecenia są podobne i choć czas nie jest tu aż tak istotny to jednak również działa na naszą niekorzyść.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Skontaktuj się z Nami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *