Co zrobić, gdy dziecko się nie słucha?

Co zrobić, gdy dziecko się nie słucha?

Dzień dobry, mam ogromne problemy z 11-letnim synem, który mnie w ogóle nie słucha. Nie chce się uczyć, nie chce wstawać do szkoły. Cały czas się buntuje i mnie szantażuje. Przy tym wpada w szał, przeklina i płacze, jeśli jest mu nie na rekę. Robi mi na złość, a potem nie ma ochoty przeprosić.

Mimo chowania kompuretów, telewizorów, telefonów i zakazów, on nic sobie z tego nie robi. Nie wiem, czy jest już uzależniony od gier, gdyż ciągle o nich mówi. Próbuję mu zajmować czas innymi zajęciami (piłka, filmoznawstwo, itp.), nic to nie daje. Od 5 lat zmagaliśmy się z problemem – jego tikami, które raz ustępowały, raz się nasilały. Teraz jest nie najgorzej. Chodziliśmy do psychologów, psychiatrów na zajęcia behawioralne. Jestem teraz bezradna, niekiedy mam już dość jego zachowania i nie mam już sił. Proszę o pomoc.

Pani Małgorzato,

podstawą poradzenia sobie z problemem, który Pani opisuje jest porządna, szczegółowa diagnoza całej rodziny. Wiem, że niełatwo o taką diagnozę, wiem, że rodzice bezskutecznie odbijają się często od ściany. Niestety, w problemach dotyczących dzieci, poradnictwo na odległość nie zda egzaminu. Tutaj ogromne znaczenie mogą mieć szczegóły. Trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego, mimo pomocy wielu specjalistów poprawa nie następuje.

Bardzo duży wpływ na zachowanie dzieci mają relacje między rodzicami oraz jakość relacji rodzic-dziecko. Często nie zdajemy sobie sprawy, że kierując się szczerymi intencjami, nieświadomie wpędzamy dziecko jeszcze głębiej w problem. Czasem jest to brak wystarczającej konsekwencji, lub odwrotnie, zbyt surowe normy. Problemy, które Pani opisuje najczęściej dotykają dzieci bardzo wrażliwe, które czują i reagują mocniej, niż rówieśnicy (tiki nerwowe to objaw nadwyrężonego systemu nerwowego). Dlatego tak niezmiernie istotne jest wychwycenie nawet małego błędu, który wywraca misternie ułożony plan pracy, wpędzając rodziców w poczucie bezsilności i frustracji.
Zachowanie dziecka jest zawsze odpowiedzią na sygnały wysyłane przez otoczenie. Na pocieszenie mogę Pani powiedzieć, że dziecko równie szybko reaguje na negatywne bodźce jak i na pozytywne. Innymi słowy, jeśli zostanie wychwycony błąd w Pani działaniu względem syna i wprowadzi Pani potrzebną korektę, to negatywne zachowania dziecka mogą zniknąć w ciągu kilku tygodni, a znaczącą poprawę może Pani zauważyć nawet w ciągu tygodnia. Najważniejsza jest solidna diagnoza. W Sensity.pl właśnie na diagnozę kładziemy największy nacisk. Żeby leczyć, trzeba wiedzieć co leczymy. Pozdrawiam serdecznie!!

Skutecznie pomagamy rozwiązać problemy rodzinne. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *