Co to jest nerwica wegetatywna i jak ją leczyć?

Co to jest nerwica wegetatywna i jak ją leczyć?

Co to jest nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna jest rodzajem zaburzenia psychicznego, którego podstawą jest lęk dotyczący doświadczanych objawów somatycznych. Ponieważ owe doświadczane dolegliwości, pacjenci interpretują jako problemy somatyczne (mimo braku wskazań medycznych), dość późno trafiają na konsultację do psychoterapeuty. Oznacza to, że osoby mające powyższą trudność odczuwają nieprzyjemne objawy ze strony układu krążenia, oddechowego czy pokarmowego. Jednocześnie nie mają niepokojących czy wskazujących na problem wyników badań – trudność bowiem leży w psychice.

Osoby chorujące na nerwicę wegetatywną wędrują zazwyczaj od lekarza do lekarza, wykonują niezliczone ilości badań, z których nic, poza byciem okazem zdrowia, nie wynika. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, lekarz często wysyła pacjenta na konsultację do psychologa lub psychiatry. I choć nie spotyka się to z entuzjastycznym przyjęciem, to jednak jest to sugestia bardzo zasadna.

Objawy nerwicy wegetatywnej

Najczęstszymi objawami, z jakimi pacjenci trafiają do gabinetu są:

 • przyspieszone bicie, kołatanie, uczucie „przeskakiwania” serca;
 • nadmiarowe pocenie;
 • płytki oddech;
 • ucisk i/lub ból w klatce piersiowej;
 • ucisk w gardle;
 • powracający ból głowy, brzucha i/lub kręgosłupa;
 • drżenie i/lub mrowienie kończyn,
 • zawroty głowy.

Powyższe objawy są przez pacjenta traktowane jako zapowiedź poważnej choroby (np. raka przewodu pokarmowego czy guza mózgu) lub jako zapowiedź nadchodzącego udaru, zawału czy omdlenia.

Przyczyny rozwijania się nerwicy wegetatywnej

Lekarze i psychologowie wskazują na takie czynniki rozwoju nerwicy wegetatywnej, jak:

 • Biologiczne, czyli związane z tym jak szybko pobudza się i wycisza nasz układ nerwowy. Jeśli ulega on szybkiemu pobudzeniu i jego hamowanie jest dość wolne, wzrasta ryzyko rozwijania się wszelkich zaburzeń nerwicowych, w tym także omawianej nerwicy wegetatywnej.
 • Wychowanie – u osób dorastających w atmosferze bezpieczeństwa, ryzyko rozwoju nerwicy jest bardzo małe. Jeśli jednak od dziecka doświadczyło się atmosfery niepokoju, niebezpieczeństwa, zagrożenia z jednoczesnym poczuciem własnej słabości, możliwość wykształcenia nerwicowego odbierania rzeczywistości jest bardzo duża.
 • Traumatyczne doświadczenia – uaktywnienie nerwicy wegetatywnej może nastąpić również jako wynik wypadku (własnego, bliskiej osoby lub którego jest się świadkiem), przebytej poważnej choroby, śmierci bliskiej osoby, czyli trudnego, przełomowego doświadczenia.

Jak leczyć nerwicę wegetatywną?

Pacjent doświadczający nerwicy wegetatywnej, trafiając do gabinetu psychoterapeuty, jest już zazwyczaj gruntownie przebadany. W związku z czym wykluczone są medyczne przyczyny objawów i można zacząć pracę terapeutyczną. Rozpoczyna się ona zazwyczaj od psychoedukacji, czyli od zrozumienia mechanizmu powstawania i podtrzymywania lęku. Następnie warte zrozumienia są indywidualne przyczyny, dla których rozwinęła się nerwica oraz zweryfikowanie myśli i schematów myślowych, które jej towarzyszą. Dopiero kolejnym etapem jest weryfikacja wspomnianych myśli, ich urealnienie i zmiana sposobu interpretowania doświadczanej rzeczywistości.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *