Co robić, gdy w rodzinie dominuje alkohol?

Co robić, gdy w rodzinie dominuje alkohol?

Dzień dobry,

mam problem z alkoholem, tzn. nie piję ale mój ojciec dużo pił i mam uraz do ludzi, którzy piją. Jak to w życiu bywa, związałam się z kimś kto według mnie ma problem z piciem. To jest jego sposób na stres – upić się.

Często pije sam ze sobą – 4 piwa, są też drinki. Nie jest w stanie przestać pić. Prosiłam go o to, jak zaszłam w ciąże ale dla niego nie ma imprezy bez picia. Jak ma nie pić, bo prowadzi to wymyśla, że jest chory, że mu się nudzi i wracamy do domu.

Rozmawiałam z nim kilka razy ale on twierdzi, że nie ma problemu, że to kontroluje, że to ja mam problem. Trochę się w tym pogubiłam.

Wczoraj wyszedł na spotkanie z kolegą. Niby miało być tzw. „opijanie” syna, bo to tradycja. Jednak przed wyjściem powiedział, że to normalne spotkanie i będzie takich jeszcze dwóch, a syna „opije” z ojcem (jego ojciec zaczyna dzień od piwa). Jak nie wypije to jest zły jak osa.

Dziecko dostało gorączki, więc zadzwoniłam do niego. Powiedział, że wraca, bo się denerwuje. Gorączka u dziecka spadła ale mimo to powiedział, że wróci bo się martwi. Nie wrócił, pił dalej. Wrócił ledwie trzymając się na nogach. Ja całą noc nie spałam, bo maleństwo nie spało. On pijany, nieprzytomny.

Dla mnie to nie jest normalne. Ja bym biegiem wróciła do 3-tygodniowego syna, a on pił dalej. Czy to ja mam problem? Wydaje mi się, że on ma problem z piciem ale boję się, że moja przeszłość może mieć wpływ na to, jak postrzegam partnera. Nie chcę żyć z pijakiem ale też nie chcę odbierać synowi rodziny, jeśli to nie jest konieczne. Bardzo proszę o pomoc.

Pani Sylwio,

Z listu, który Pani przysłała wynika, że Pani partner pije alkohol w sposób, który ma istotny wpływ na jakość życia całej Waszej rodziny. Sytuacje, które Pani opisuje mają prawo niepokoić, gdyż mogą wskazywać na problem związany z uzależnieniem od alkoholu. Należy pamiętać, że powyższy problem zawsze dotyka każdego z członków rodziny. Pełnej diagnozy może dokonać specjalista terapii uzależnień.

Wspomniała Pani, że ma Pani negatywny stosunek do alkoholu ze względu na własne, jak domyślam się, przykre doświadczenia z alkoholem, z powodu pijącego alkohol ojca. Dorastanie w trudnych warunkach może skutkować konsekwencjami w dorosłym życiu – pojawiają się problemy wynikające z braku rozumienia siebie samego, świata, relacji z innymi ludźmi. Biorąc pod uwagę powyższe, czyli własne doświadczenia, aktualną sytuację, zachęcam Panią do podjęcia kontaktu z Poradnią Uzależnień lub psychoterapeutą, gdzie w atmosferze zrozumienia i akceptacji będzie Pani mogła przyjrzeć się swojej sytuacji. Zwiększy Pani swoją świadomość, rozpozna własne potrzeby i oczekiwania, oceni czy obawy są zasadne czy przesadzone. Nauczy się Pani, jak radzić sobie z trudną sytuacją, jak skutecznie stawiać granice, pozwoli rozpoznać co jest pomocne, a co Pani szkodzi .  

Nieodzownym wsparciem dla Waszej rodziny byłoby podjęcie pracy terapeutycznej również przez Pani partnera, przede wszystkim w celu zrozumienia jaką rolę w jego życiu odgrywa alkohol. Wspólna praca pozwoli na określenie źródła problemów i wprowadzenie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *