Unikaj tych zachowań w szczęśliwym związku Sensity.pl

Chcesz być w szczęśliwym związku? Unikaj tych 6 zachowań.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ nasze zachowanie wywiera na relacje, których jesteśmy uczestnikami. A przecież każdy związek, każde małżeństwo, stanowią odzwierciedlenie codziennych starań i doświadczeń obojga partnerów. Utrzymanie satysfakcjonującej relacji nie jest łatwe, gdyż nad szczęściem w związku trzeba nieustannie pracować. Aby ta praca była owocna warto, abyśmy uświadomili sobie, że są zachowania, które wywierają negatywny wpływ na nasze relacje. Kiedy je poznany, możemy nauczyć się je kontrolować lub ich unikać.

1. Wzajemne oskarżanie

Występuje na przykład w sytuacji, gdy jeden z małżonków oskarża drugą osobę o to, że czuje się nieszczęśliwy. Oznacza to, że nasz partner nie bierze odpowiedzialności za własne uczucia. Jeśli pragniemy, aby nasze małżeństwo było szczęśliwe, to każdy musi wziąć odpowiedzialność za własne szczęście! My również nie powinniśmy przerzucać winy na partnera, ani liczyć, że to on nas uszczęśliwi. To zadanie dla każdego z osobna.

2. Wycofanie

Dlaczego wycofanie jest niebezpieczne dla związku napisaliśmy w artykule pt. Konflikty w związku? Najgorsze, to się wyłączyć. Mamy tendencję, aby zachowywać się w ten sposób na przykład gdy czujemy się krytykowani. W sytuacji, kiedy jeden z partnerów wycofuje się jego postawa może wywoływać złość u partnera oraz powodować eskalację konfliktu.

3. Niepewność

Zdarza się, że jedna osoba w związku jest nieufna, czuje się zazdrosna, niepewna sytuacji lub niewystarczająco kochana. Takie zachowanie może być wynikiem na przykład zbyt niskiej samooceny, braku pewności siebie. Na szczęście pomocą w walce z niskim poczuciem własnej wartości służy m.in. psychoterapia. Kiedy ogarniają nas negatywne myśli dotyczące małżeństwa, to zamiast koncentrować się na nich, skupmy się na tym, ile dobrego jest w naszym związku.

4. Brak komunikacji

Nie zapominajmy, że druga osoba nie zna naszych myśli. Należy rozmawiać o potrzebach, pragnieniach, trudnościach, jakich doświadczamy. Bez właściwej komunikacji nasze potrzeby mogą zostać niezrozumiane oraz niespełnione. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem 10 najczęściej popełnianych błędów w komunikacji między małżonkami.

Jeśli nie wiemy jak ze sobą rozmawiać i nie potrafimy zakomunikować naszych potrzeb, to warto umówić się na konsultację z terapeutą małżeńskim w Sensity.

5. Brak akceptacji i docenienia

Gdy dwie osoby są razem od dłuższego czasu często zapominają, aby doceniać siebie nawzajem, zauważać swoje zalety, prawić sobie komplementy. A przecież każdy z nas pragnie czuć się akceptowany i doceniany, szczególnie przez ukochaną osobę. Warto pamiętać o tym na co dzień. Zwracajmy na siebie więcej uwagi, zawsze okazujmy wdzięczność, mówmy dziękuję, komplementujmy się nawzajem.

6. Zapominanie o radości ze związku

Pary, czy to ze względu na stres, obowiązki rodzinne, czy po prostu ze względu na bycie razem przez długi czas, zapominają, aby cieszyć się związkiem. Skupiamy się na tym, że dzieje się coś złego, zamiast zastanowić się ile szczęścia mamy na co dzień. Zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy gotowi czerpać przyjemność z tego, co już mamy. Warto, abyśmy znaleźli czas dla siebie, zaplanujmy romantyczną randkę lub po prostu chwilę, aby razem się pośmiać. Wspólnymi siłami możemy przywrócić to, co jest zabawne, inspirujące oraz ekscytujące w naszej relacji.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: John Grohol, 8 Ways to Ruin Your Relationship, psychcentral.com, Leslie Barrie, How You Might Be Sabotaging Your Relationship Without Realizing It, health.com, Jessica Padykula, 5 relationship saboteurs and how to fix them, canadianliving.com

 

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *