Chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na lidera? Unikaj tych 7 zachowań.
Mimo tego, że kochamy i poświęcamy się naszym pociechom, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zachowania mają negatywne konsekwencje. Aby nie zawieść jako rodzic, kiedy dziecko ma predyspozycje do bycia liderem, nie pozwólmy mu zmarnować jego potencjału.
Oto 7 szkodliwych zachowań rodziców wobec dziecka, które ma predyspozycje do bycia liderem:
1. Nie pozwalamy dziecku, aby samodzielnie podejmowało ryzyko
To oczywiste, że jako rodzice chcemy zrobić wszystko, aby chronić nasze pociechy. Jednak pamiętajmy o tym, że pozbawianie młodego człowieka możliwości podejmowania zdrowego ryzyka przynosi negatywne skutki. Dzieci, które nie mają możliwości zabawy z rówieśnikami poza domem, które nie zdarły sobie nigdy skóry z kolana, nie nabiły guza, będą w przyszłości cierpiały na więcej fobii niż przeciętny człowiek. Jeśli rodzice wyeliminują zagrożenie z życia dziecka, to prawdopodobnie stanie się ono aroganckim człowiekiem o niskim poczuciu własnej wartości.
2. Zbyt szybko “ratujemy” dziecko z niekomfortowej sytuacji
Kolejna negatywna tendencja to zbyt szybkie rozwiązywanie problemów dziecka zamiast niego. Prędzej czy później, przyzwyczai się do tego, że zawsze ktoś uratuje je z sytuacji. Dzięki temu zawsze będzie unikać negatywnych konsekwencji. W ten sposób nasza pociecha nie nauczy się ani radzenia sobie z trudnościami, ani samodzielnego rozwiązywania problemów.
3. Zachowujemy się zbyt entuzjastycznie
Takie popularne zwroty: “każdy jest zwycięzcą”, “należy Ci się nagroda za sam udział” mogą sprawić, że dziecko przez chwilę poczuje się wyjątkowo. Lecz gdy rodzice zachowują się tak za każdym razem, ma to swoje negatywne konsekwencje. Dziecko w końcu zauważy, że mama i tata są jedynymi osobami, które je chwalą, natomiast nikt inny się nim nie zachwyca. W końcu zacznie wątpić w obiektywność rodziców. Pamiętajmy, że kiedy będziemy się nieustannie zachwycać naszą pociechą i ignorować jej złe zachowanie, to w końcu nauczy się oszukiwać, przesadzać oraz kłamać, aby uniknąć trudnej rzeczywistości.
4. Nagradzamy bez powodu
Rodzice mają tendencję, aby dawać dzieciom to, czego chcą. Jednak zamiast rozpieszczać swoją pociechę, nie bójmy się mówić “nie” lub “nie teraz”. Nie martwmy się, kiedy zaczyna walczyć o swoje wartości i potrzeby. Szczególnie ważne w rodzinach wielodzietnych, aby nie nagradzać jednego dziecka, tylko dlatego, że nagradzamy drugie, które na to zasłużyło. Takie zachowanie rodziców sprawi, że ich pociecha będzie miała nierealistyczne oczekiwania wobec rzeczywistości i nie nauczy się, że sukces zależy od jej własnych działań.
5. Unikamy dzielenia się własnymi przeżyciami
Podzielmy się z dzieckiem błędami, które popełnialiśmy, gdy byliśmy w jego wieku. Przygotujmy naszą pociechę, aby była świadoma błędów, które popełnia oraz umiała ponieść konsekwencje swoich decyzji. Dla dobra dziecka rodzice powinni opowiadać o swoich doświadczeniach – jak się czuli, gdy przechodzili podobne sytuacje, co skłoniło ich do podejmowania decyzji i działań oraz jakie wyciągnęli z nich wnioski. W ten sposób pomożemy młodemu człowiekowi nauczyć się dokonywania właściwych wyborów.
6. Mylimy uzdolnienia z dojrzałością dziecka
Inteligencja jest często stosowana jako miara dojrzałości dziecka – zakładamy, że inteligentne dziecko jest bardziej dojrzałe. Natomiast, jeśli chodzi o uzdolnienia, to należy pamiętać, że uzdolnienie w jednej dziedzinie nie przekłada się na wszystkie aspekty życia. Dobrym sposobem jest obserwowanie rówieśników naszych dzieci. Jeśli zauważymy, że radzą sobie z większą liczbą obowiązków lub mają więcej swobody niż nasza pociecha, to należy to wziąć to pod uwagę, gdyż prawdopodobne nadszedł czas na zmiany.
7. Za naszymi słowami nie idą czyny
Rodzice powinni być przykładem. Ich zadaniem jest nauczenie dziecka odpowiedzialności za słowo. Jeśli zobowiążemy się do czegoś, to nie unikajmy konsekwencji i pamiętajmy, że młodzi ludzie są uważnymi obserwatorami. To ważne dla rodziców, aby stali się świadomi swoich słów i czynów, szczególnie podczas interakcji z dziećmi.
——
Tekst opracowała Agata Baca
*na podstawie artykułu: Kathy Caprino, 7 Crippling Parenting Behaviors That Keep Children From Growing Into Leaders, forbes.com
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!