Czy brak pracy i stabilności finansowej w czasach koronawirusa zapoczątkował u mnie stany lękowe?
Poczucie lęku wpływa negatywnie na mój stan
Dzień dobry, mam 36 lat i od miesiąca doskwierają mi następujące objawy: szybkie bicie serca, kłucie w okolicy serca, ciśnienie 130/80, przeważnie puls 100/110, szybsze męczenie się bez większego wysiłku, pocenie się, napięcie, ciągły niepokój i strach, obawa przed czymś czego nie potrafię określić, ściskanie w żołądku, zaparcia, czasami bóle głowy, brak energii, bezsilność lewej ręki.
Dodam, że podczas spaceru zerwał się silny wiatr, przez który bardzo się wystraszyłam. Było mi ciężko złapać oddech. Czy to mogło mieć wpływ na mój obecny stan?
Nie wiem czy to ma znaczenie, ale 3 miesiące temu zrezygnowałam z pracy. Przepracowałam 6 lat. Podjęłam decyzję o zwolnieniu, ponieważ praca była w chłodni, a z powodu zimna ból rąk i nóg był bardzo dokuczliwy, co nie pozwalało mi na dalszą pracę.
Byłam gotowa podjąć inną pracę ale z związku z panującym wirusem dochodziły dodatkowe obawy. Brak pracy powiązał się z problemami finansowymi. Proszę o szybką odpowiedź, co może powodować mój obecny stan.
Odpowiedź psychologa
Pani Sybillo,
zachęcam Panią do skorzystania z konsultacji psychologicznej online, zmierzającej do ustalenia zakresu, siły i przyczyn opisanych doświadczeń.
Niedawna rezygnacja z pracy i jej obecny brak, w połączeniu z obciążającym wpływem pandemii wystarczają, aby poważnie naruszyć poczucie bezpieczeństwa. Brak wyraźnych planów i rozstrzygnięć bieżącej sytuacji, niejasność zagrożeń i terminu ich ustąpienia oddziałują na psychikę bardzo mocno. Prawdopodobnie z tego powodu obserwuje Pani u siebie objawy stanów lękowych.
Nagłe i intensywne doświadczenia fizyczne mogą być konsekwencją silnego napięcia, które nie jest w tej sytuacji niczym niezrozumiałym. Dlatego koniecznie należy się tym zająć, aby objawy nie ulegały nasileniu, wraz z wystąpieniem tzw. antycypacji – „lęku przed lękiem”. Nie można oczywiście wykluczyć tła fizjologicznego tych zjawisk, warto więc także zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu, który mógłby zdecydować o koniecznej diagnostyce.
Wojciech Gorczyca Prowadzi terapię indywidualną metodą Gestalt, koncentrując się na wyjątkowości każdego klienta. Za kluczowe uważa zbudowanie i utrzymanie relacji opartej na zaufaniu, pozwalającej zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i obawami. Podczas terapii par i małżeństw pracuje w interesie związku, dążąc do wypracowania naturalnej bliskości pomiędzy partnerami. Czytaj więcej…
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!