Boję się związku. Czy terapia pokona strach przed związkiem?

Boję się związku. Czy terapia pokona strach przed związkiem?

Niechęć do budowania związku, założenia rodziny

Dzień dobry, mam 26 lat i jestem osobą samotną. Nigdy nie byłam w związku i nie pamiętam, żebym tego pragnęła. Wydaje mi się, że od wczesnych lat byłam samodzielna. Ze względu na studia (ciężkie dla mnie), wyprowadziłam się do innego miasta, a potem podjęłam pracę.

Nigdy poważnie nie myślałam o tym, żeby szukać partnera, bo codzienność była dla mnie sama w sobie męcząca. Chyba nie miałam już siły na rozglądanie się za „drugą połówką”.

Czy moja niechęć do założenia rodziny może wynikać np. z wygodnictwa albo z niedojrzałości? Czy taką postawę da się zmienić na terapii?

Może jeszcze znaczenie ma fakt, że nie miałam dobrego kontaktu z ojcem. Sporo się kłóciliśmy i to nadal często się zdarza, kiedy przebywam u rodziców. Pozdrawiam.

Odpowiedź psychologa

Pani Joanno,

napisała Pani o niechęci do założenia rodziny i poszukiwania „drugiej połówki”. Namawiam do spotkania z psychoterapeutą i podjęcia terapii, w trakcie której może Pani pogłębić wgląd w siebie oraz zrozumieć lęk przed wchodzeniem i budowaniem relacji. Będzie Pani miała szansę, aby prawdziwie zobaczyć sposób, w jaki kontaktuje się Pani z innymi, sposobność, aby przyjrzeć się mechanizmom budowania relacji, które przez lata Pani wypracowała.

Być może Pani niechęć przed bliskimi relacjami z mężczyznami wynika z ograniczonego zaufania. Strachu przed odrzuceniem, trudności z okazywaniem emocji, przenoszeniem uczuć z relacji z tatą na relacje z mężczyznami.

Sądzę, że jest Pani samodzielną i zdeterminowaną osobą, która przez długi czas była skupiona na osiąganiu założonych celów edukacyjnych i zawodowych.

Pisząc do nas, zrobiła już Pani pierwszy krok. Zachęcam do wykonania następnego.

Prowadzimy psychoterapię dla singli. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *